eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Bude čoskoro známe meno nového ombudsmana? Parlamentný výbor kandidátov schválil

Všetci traja kandidáti na post verejného ochrancu práv spĺňajú zákonné podmienky. Skonštatoval to v pondelok Výbor Národnej rady (NR) SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorý uchádzačov odporučil do voľby v parlamente. Pre TASR to uviedol podpredseda výboru Peter Pollák (OĽANO). O funkciu sa uchádza Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török.

Vude čoskoro fu kvia obsadená?

Ombudsmana majú poslanci voliť na ďalšej riadnej schôdzi, ktorej začiatok bol plánovaný na utorok (18. 10.). Zatiaľ nie je známe, kedy presne začnú poslanci novú schôdzu. V utorok dopoludnia má totiž podľa slov predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina) pokračovať aktuálna 72. schôdza.

Návrh na Dobrovodského podala Katarína Hatráková (nezaradená), pracuje ako jej asistent, je tiež členom Legislatívnej rady vlády SR. Nomináciu Matiaška odovzdal Dominik Drdul (OĽANO), je to advokát so špecializáciou na ľudské práva. Nomináciu na Töröka podala Vladimíra Marcinková (SaS), v minulosti viedol Kanceláriu verejného ochrancu práv. V súčasnosti je členom Rady pre štátnu službu. Pod každý návrh sa muselo podpísať najmenej 15 poslancov. Ombudsmana volí parlament na päť rokov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čaputová sa postavila za Hamrana
  2. Policajti po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.

Funkcia verejného ochrancu práv je už niekoľko mesiacov neobsadená. Doterajšej ombudsmanke Márii Patakyovej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca. Prvý termín na podávanie návrhov pôvodne určili na 25. februára, odvtedy sa presúval. Kancelária verejného ochrancu práv upozornila, že jej na stole pribúdajú podnety, ktoré čakajú na zhodnotenie novým ombudsmanom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude čoskoro známe meno nového ombudsmana? Parlamentný výbor kandidátov schválil

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre