eReport.sk
Trolejbusové linky bratislavskej MHD.
Trolejbusové linky bratislavskej MHD na ilustračnej snímke. Foto: tasr.

VIDEO Bratislavskej MHD hrozí čierny scenár! Vallovi sa nepáči, že Arriva ponúkla vodičom až 4000 eur

BRATISLAVA – Dopravný podnik Bratislava (DPB), ktorý v hlavnom meste prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu (MHD), by v súčasnosti potreboval prijať do zamestnania zhruba 60 šoférov autobusov. Súčasný stav vodičov u mestského dopravcu totiž neumožňuje rozširovať MHD a v prípade rozsiahlejšieho výpadku (napríklad pre pandémiu) môže vážne ovplyvniť výpravu spojov. Uviedol to hovorca DPB Martin Chlebovec.

„Situácii nepomáha ani pretrvávajúci ‚súboj‘ o vodičov autobusov v Bratislavskom kraji,“ podotkol. DPB tvrdí, že vníma aktivity nového autobusového regionálneho dopravcu – spoločnosti Arriva. Ten sa vo svojom úvode borí s nedostatkom vodičov. Chýba mu ich zhruba 100, čo sa podpísalo v týchto dňoch aj pod výpadok viacerých prímestských spojov. Nových vodičov sa po novom snaží získať aj na náborový príspevok v hodnote až 4000 eur.

Primátor: Začína sa cenová vojna

Primátor Bratislavy Matúš Vallo vníma situáciu okolo nového regionálneho dopravcu v Bratislavskom kraji ako „mega faux pas“. To, že pod tlakom nedostatku vodičov zvýšila Arriva náborový príspevok až na takú vysokú sumu, mení podľa neho trh v celej Bratislave.    

„Veľmi nás to znevýhodňuje a začína sa cenová vojna, na ktorú môžeme len všetci doplatiť,“ skonštatoval. Poukázal tak na mestský Dopravný podnik Bratislava (DPB), ktorý taktiež hľadá nových vodičov autobusov. Pre zabezpečenie komfortnej prevádzky by ich potreboval prijať zhruba 60. V sobotu (20. 11.) chystá aj náborový deň vo vozovni Jurajov dvor. DPB tak ako Arriva bojuje o nových vodičov rôznymi benefitmi.

„Vodiči autobusov chýbajú v celej Európe. Keďže priemerný minimálny plat 1500 eur, hodinová mzda 7,37 eura a ročné zvyšovanie mzdy o päť percent neboli pre vodičov dostatočne motivačné, ponúkli sme im aj náborový bonus vo výške 4000 eur,“ uviedla vo svojej reakcii pre Arriva. Ako podotkla, robí to preto, aby sa cestujúci v Bratislavskom kraji dostali do práce, školy či k lekárovi. „To od nás očakáva objednávateľ i obyvatelia Bratislavského kraja,“ podotkol dopravca.

Problém s pracovnou silou je celoslovenský

Problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily je podľa DPB celoslovenský. „Pri pohľade na iné krajiny možno konštatovať, že až celoeurópsky,“ podotkol Chlebovec. Bratislavský mestský dopravca tvrdí, že vďaka najlepším podmienkam na trhu eviduje zvyšujúci sa záujem o túto pozíciu, a to nielen od konkurenčných dopravcov, ale i zo strany „nováčikov“. „Dôležitým prvkom je okrem náborového príspevku aj výška bežnej mesačnej mzdy, ktorá je z dlhodobého hľadiska tým najdôležitejším faktorom,“ poznamenal hovorca.

Záujemcovia o prácu vodiča musia mať aspoň 24 rokov

Fakt však je, že DPB a Arriva sa v týchto dňoch dostali do citeľnejšej súťaže spôsobenej problémom nového regionálneho dopravcu vypravovať všetky spoje. DPB chystá v sobotu (20. 11.) aj náborový deň. V rámci bežného pracovného úväzku vodičom avizuje, že si môžu zarobiť brutto 1300 až 1800 eur. „Nadčasy prepláca podnik nad rámec zákona, navyše platí aj za čakanie medzi spojmi. Budúcim kolegom DPB zaplatí preškolenie na skupinu D a finančne pomáha aj s ubytovaním,“ podotkol Chlebovec.

Záujemcovia o prácu vodiča musia spĺňať stanovenú vekovú hranicu 24 rokov a musia byť držiteľom vodičského preukazu minimálne skupiny B. Jedným z benefitov DPB je, že si ho môžu v autoškole podniku rozšíriť o oprávnenie na vedenie vozidiel skupiny D.

Arriva neponúka len vysoký náborový príspevok

Arriva okrem vysokého náborového príspevku láka nových vodičov na priemernú mzdu 1500 eur, k tomu navyše 600 eur za získanie každého ďalšieho kolegu – vodiča. Rovnako aj na každoročné zvyšovanie platov o päť percent a celkovú hodinovú mzdu vo výške 7,37 eura a k nej príplatky za prácu v noci, sviatky či víkendy. Obaja dopravcovia poukazujú aj na svoj zmodernizovaný vozový park.

VIDEO Arriva: Nedostatok vodičov autobusov vyriešime (reakcia z 19.11.)

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.
  2. Električky v depe DPMK na Bardejovskej ulici v Košiciach.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Bratislavskej MHD hrozí čierny scenár! Vallovi sa nepáči, že Arriva ponúkla vodičom až 4000 eur

7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti