eReport.sk
Kontrola vo firme Metro Bratislava
Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: tasr

Bratislava a Sofia najchudobnejšie hlavné mestá Európy: Vallo ostro kritizuje parlament!

Vallo kritizuje parlament! Posledné dva týždne v Národnej rade (NR) SR poškodili financie mesta Bratislava viac ako predchádzajúce dva roky kríz. Vyhlásil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že Bratislava je dnes po Sofii druhé najchudobnejšie európske hlavné mesto. Dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) preto žiada o nápravu.

Vallo kritizuje parlament

Od poslancov parlamentu počúvame, že výpadok financií samospráv v dôsledku daňového bonusu už vyriešili. No nevyriešili,“ skonštatoval na sociálnej sieti. Príjmy samospráv na budúci rok sa podľa jeho slov znížia o 544 miliónov eur. Pričom kompenzácie, ktoré pozmeňujúcim návrhom poslanci prijali, riešia sotva pätinu tejto sumy.

Zavedenie daňového bonusu znížilo príjmy nášho mesta o 26 miliónov eur. Deväťdesiatpercentné zdanenie výrobcov energií a tepla spôsobí, že investícia do novej spaľovne odpadu, ktorá by umožnila firme Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vyrábať teplo pre 1/3 domácností v Bratislave, sa stane nereálnou. Nebudeme mať z čoho splácať potrebný úver, keďže prakticky všetky príjmy z predaja tepla musíme odviesť štátu,“ uviedol bratislavský primátor.

Zle nastavený cenový strop

Ako tvrdí, nešťastne vysoko nastavený cenový strop, nad ktorým bude štát kompenzovať ceny elektrickej energie, pomôže znížiť straty mestských podnikov z vysokých cien energií iba minimálne a ak vôbec. „Na poslednú chvíľu prijaté vyššie príplatky za prácu cez víkend a v noci zase zvýšia personálne náklady o viac ako jeden milión eur, a to najmä v mestskom Dopravnom podniku Bratislava (DPB),“ podotkol.

Povinná valorizácia platov a miliónový dlh

Ak sa k tomu priráta aj povinná valorizácia platov a 30-miliónový dlh DPB z doteraz nepreplatenej kompenzácie za výpadky príjmov počas pandémie COVID-19, je podľa Valla hlavné mesto konfrontované potrebou znížiť svoje výdavky o viac ako 50 miliónov eur. „To už nie je možné bez toho, aby to nepocítili aj obyvatelia mesta,“ skonštatoval primátor.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čaká nás výmena Hegera za Hegera?
  2. Gábor Grendel
  3. Čas na zmenu?
  4. Blaha je blázon
  5. Mačkopsy nefungujú!

V budúcom roku preto podľa neho nebude v mestskom rozpočte priestor na žiadne nové investície do cyklotrás, verejných priestorov či športovej infraštruktúry z vlastných zdrojov. Vallo, ktorý očakáva rozpočtovo ťažký rok, sa pred prípravou budúcoročného mestského rozpočtu obrátil na premiéra.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bratislava a Sofia najchudobnejšie hlavné mestá Európy: Vallo ostro kritizuje parlament!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti