eReport.sk
Na snímke vpravo predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik
zroj foto: tasr / Na snímke vpravo predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik

Božik: ZMOS je nestranícka organizácia, má zmluvy s viacerými stranami


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je nestranícka organizácia. Má zmluvy s koaličnými aj opozičnými stranami. Na tlačovej konferencii po rokovaní 36. snemu združenia to uviedol jeho predseda Jozef Božik s tým, že zastupuje samosprávy bez ohľadu na politickú preferenciu.

„Sme jediný reprezentatívny zástupca mestskej a obecnej samosprávy na Slovensku, ktorý je partnerom v tripartite, ktorý je partnerom v rade vlády, rade vlády pre regionálny rozvoj, ale aj partnerom každému jednému rezortu a každej jednej politickej strane,“ skonštatoval Božik.

Snem ZMOS-u

Na sneme riešil ZMOS niekoľko tém, jednou z nich bola aj sociálna služba. Božik priblížil, že samosprávy budú mať 30 dní na to, aby umiestnili svojho občana odkázaného na sociálnu službu k verejnému poskytovateľovi. Ak sa to nepodarí, tak ho po 30 dňoch budú môcť umiestniť aj k neverejnému poskytovateľovi. Aj keď ide v tomto prípade o kompromis, nie sú s ním podľa Božika spokojné ani samosprávy, ani poskytovatelia sociálnych služieb.

Podotkol však, že pôjde o prechodné obdobie do roku 2025, pretože v roku 2026 nastane reforma sociálnych služieb. Platba tak nepôjde do zariadenia, ale priamo ku klientovi, ktorý sa sám rozhodne, kde si objedná sociálnu službu, na ktorú bude odkázaný v zmysle rozhodnutia špecializovaných orgánov. „Táto téma bola traumatizujúca pre drvivú väčšinu miest a obcí preto, lebo sme sa nevedeli stotožniť s tým, ako sa v roku 2021 zákon o sociálnych službách bez vedomia a súhlasu ZMOS-u zmenil s tým, že nám bola daná okamžitá povinnosť platiť poplatky neverejným poskytovateľom sociálnych služieb bez toho, aby táto služba bola danou obcou objednaná,“ vysvetlil Božik.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Susko - minister spravodlivosti
  2. minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS), s ministrom energetiky Maďarskej republiky Csaba Lantosom zdroj: fb
  3. Eurovoľby SMER-SD
  4. Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD)
  5. ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD)

Na sneme riešili podľa podpredsedu združenia Branislava Trégera aj otázku bezpečnosti vo verejnom sektore. Spoločne s ministerstvami a Policajným zborom sa dohodli na spoločnom postupe v súvislosti s hrozbou bombových útokov na školách. Pripomenul, že sa pripravuje aj spoločný manuál pre celú republiku.

Ďalšou témou združenia bolo zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadu (MBÚ), ktoré sa podarilo oddialiť na začiatok roka 2025. V spolupráci s ministrom životného prostredia pripravujú, akou formou sa budú sankcionovať obce, ktoré nebudú využívať linky na MBÚ. „Ide predovšetkým o severovýchodné Slovensko a oblasť Gemera,“ podotkol Božik.

Financovanie škôl

Podpredseda ZMOS-u Martin Červenka zároveň poukázal na to, že od nového roka bude materské školy financovať štát. ZMOS podľa neho požaduje, aby ministerstvo školstva v tejto súvislosti zobralo len toľko peňazí z rozpočtov samospráv, koľko v súčasnosti na túto kompetenciu dáva.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Božik: ZMOS je nestranícka organizácia, má zmluvy s viacerými stranami

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: