eReport.sk
Preukaz príslušníka komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).
Preukaz príslušníka komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Foto: tasr

Bola skartácia v poriadku? ÚPN s trestným oznámením neuspel!

BRATISLAVA – Ústav pamäti národa na prokuratúre nepochodil. Trestné oznámenie, ktoré tam pre podozrenie na skartácie podal, odmietli.

Podozrenie zo spáchania trestného činu v súvislosti so skartáciami osobných spisov príslušníkov bezpečnostných zložiek, narodených v rokoch 1931 až 1937, vrátane príslušníkov Štátnej bezpečnosti, sa nepotvrdilo. Trestné oznámenie Ústavu pamäti národa (ÚPN) polícia odmietla. Ústav neuspel ani s následnou sťažnosťou. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol prokurátor nitrianskej krajskej prokuratúry Jaroslav Maček.

Skartáciou došlo k nenávratnému zničeniu dokumentov

K skartáciám došlo v rokoch 2017 a 2018 na ministerstve vnútra. Ako priblížil prokurátor, poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru Topoľčany 3. marca odmietol vec podozrenia z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom, ktorého sa mala dopustiť osoba zastupujúca archív Ministerstva vnútra SR Nitrianska Streda. „Sťažnosť správnej rady Ústavu pamäti národa podanú v zákonnej lehote proti tomuto uzneseniu zamietol prokurátor Okresnej prokuratúry Topoľčany uznesením zo dňa 21. apríla 2022 ako nedôvodnú,“ doplnil. ÚPN informoval o podaní trestného oznámenia v decembri 2021.   Skartáciou osobných spisov došlo podľa ústavu k nenávratnému zničeniu historických dokumentov.

Sťažnosť správnej rady Ústavu pamäti národa podanú v zákonnej lehote proti uzneseniu zamietol prokurátor Okresnej prokuratúry Topoľčany ako nedôvodnú.

Jaroslav Maček, prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre


Návrh na vyradenie dokumentov z rokov 1912 – 37 podal v rokoch 2017 a 2018 archív Ministerstva vnútra SR, Nitrianska Streda. Ich súčasťou boli aj osobné spisy bývalých príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti zaradených v ŠtB. Skartácie odobril príslušný odbor Ministerstva vnútra SR. Skartácie boli aj témou januárového parlamentného brannobezpečnostného výboru.

Related Posts

  1. Preukaz príslušníka komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).
  2. Roman Mikulec (OĽaNO) prichádza na rokovanie Bezpečnostnej rady SR v Bratislave 26. januára 2022.

Súčasný minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) garantoval, že k ďalším skartáciám archívnych dokumentov na ministerstve vnútra nepríde. Pokyn na ich zastavenie vydali podľa jeho slov ešte v septembri 2020.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bola skartácia v poriadku? ÚPN s trestným oznámením neuspel!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre