eReport.sk
Preukaz príslušníka komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).
Preukaz príslušníka komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Foto: tasr

Bol porušený zákon? Krúpa: O skartovaní dokumentov ŠtB budeme rokovať na výbore!

Tému skartovania dokumentov príslušníkov Štátnej bezpečnosti (ŠtB) na ministerstve vnútra prerokuje 31. januára Výbor Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Potvrdil to predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO). Cieľom je prešetriť, prečo k skartáciám došlo a či nedošlo k porušeniu zákona. Pozvaný by mal byť minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Ústav pamäti národa (ÚPN) sa ešte v decembri 2021 obrátil v súvislosti so skartáciou osobných spisov príslušníkov bezpečnostných zložiek narodených v rokoch 1931 až 1937 vrátane príslušníkov Štátnej bezpečnosti (ŠtB) na bratislavskú prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu.

ÚPN: Došlo k zničeniu historických dokumentov

Dokumenty boli zničené vo vyraďovacom konaní. Skartáciou osobných spisov došlo podľa ÚPN k nenávratnému zničeniu historických dokumentov, ktoré mali byť ústavu odovzdané už v roku 2003.

Vraj sa to malo stať za Kaliňáka

K skartovaniu dokumentov malo podľa Denníka N prísť za pôsobenia ministra za Smer-SD Roberta Kaliňáka. Odovzdávanie spisov tajnej polície Ústavu pamäti národa sa však má predlžovať aj počas tejto vlády.

Mikulec mal minulý rok v júni požiadať premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) o odloženie odovzdania dokumentov o ďalší rok a ten mu vyhovel. Podľa Mikulcovho vyjadrenia pre denník však už zastavili vyraďovacie konania aj skartácie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bol porušený zákon? Krúpa: O skartovaní dokumentov ŠtB budeme rokovať na výbore!