Boj za Assangea nekončí. Počas návštevy korunovácie kráľa Karola III poskytol austrálsky premiér Anthony Albanese v Londýne rozhovor. V ňom mimoriadne otvorene kritizoval Spojené štáty za prenasledovanie vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Assange je austrálsky občan, ktorý je viac ako 4 roky väznený v Británii na žiadosť Vlády USA, ktorá ho viní z údajnej špionáže. Obvinenie sa týka zverejnenia dokumentov o vojnách v Iraku a Afganistane z roku 2010.
Boj za Assangea nekončí
Premiér Albanese takisto vyjadril sklamanie nad pokračujúcim zadržiavaním zakladateľa WikiLeaks v Británii a uviedol, že má obavy o jeho duševné zdravie. „Viem, že je to frustrujúce, aj mňa to frustruje… Americká vláda určite veľmi dobre pozná postoj austrálskej vlády. Toto väznenie na nič dobré neslúži,“ povedal Albanese v rozhovore s televíziou ABC v Londýne, kde je Assange vo väznici so zvýšenou ostrahou Belmarsh. Podľa Albanesa je potrebné čo najskôr nájsť diplomatické riešenie prípadu.
Austrálčania podľa neho nechápu, prečo človek, ktorý tajné dokumenty Assangeovi odovzdal, je na slobode, zatiaľ čo Assange sám zostáva vo väzení.
Tlak zo strany Austrálie
Austrálsky premiér tým poukázal na prepustenie Chelsea Manning. V novembri Albanese podporil Assangea aj pri stretnutí s americkými predstaviteľmi. Pozorovatelia upozorňujú, že takto silné vyjadrenie voči najbližším spojencom Austrálie, obzvlášť počas korunovácie nového kráľa, je mimoriadne výnimočné. S premiérom súhlasí aj líder austrálskej opozície Peter Dutton. Ten povedal, že podporuje diplomatické riešenie situácie Juliana Assangea a to čo najskôr, pretože, ako povedal televízii ABC, „už to trvá príliž dlho“.
Mohlo by vás zaujímať:
Boj za prepustenie
Julian Assange v súčasnosti čaká vo vydávacej väzbe takmer rok na rozhodnutie britského Najvyššieho súdu (Supreme Court). Kam sa odvolal voči rozhodnutiu ministerstva vnútra umožniť jeho vydanie do USA. Zakladateľ a vydavateľ WikiLeaks bol prvýkrát zatknutý práve krátko po tom ako v roku 2010 zverejnil uniknuté tajné depeše americkej armády. Záznamy obsahujú informácie o vojnových zločinoch, masívnej korupcii a porušovaní ľudských práv.
Organizácie proti stíhaniu Assangea
Proti jeho stíhaniu sa ozvali nie len stovky mimovládnych organizácii. pakovane aj Európsky parlament, Rada Európy (CoE), OECD a mnohé svetové médiá, vrátane americkách (napr. New York Times), ktoré jeho stíhanie považujú za ohrozenie slobody tlače. Minulý rok bol medzi finalistami Sacharovovej ceny a už opakovane bol nominovaný na Nobelovu cenu mieru.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Boj za Assangea nekončí: Ďalšia krajina tlačí na USA a Britániu!