eReport.sk
Zelenskyj žiada nápravu!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr/ap

Ukrajinská bezpečnostná služba obžalovala predstaviteľa pravoslávnej cirkvi. Za „šírenie ruskej propagandy“

Boj proti pravoslávnym veriacim. Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v pondelok oznámila, že po vyšetrovaní bol obžalovaný predstaviteľ ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorý „verejne ospravedlňoval ozbrojenú agresiu Ruska proti Ukrajine“. Služba obžalovaného nemenovala. Informácie priniesol portál americkej televízie CNN.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Stojíme za ukrajinským ľudom
  2. Vadym Prystajko.
  3. Vojna všetko vyrieši
  4. Patriory budú chrániť východné krídlo NATO.

SBU tiež uviedla, že prehľadala dom a cirkevné priestory metropolitu v jednej z diecéz vo Vinnyckej oblasti v strednej časti Ukrajiny a našla letáky a literatúru s prokremeľskou propagandou.

Propaganda

„Vyšetrovaním sa zistilo, že podozrivý šíril medzi veriacimi propagandistické letáky, vyzývajúce na uchopenie moci a na zmenu štátnych hraníc Ukrajiny,“ oznámila SBU. „Na jednej z webstránok ruskej pravoslávnej cirkvi zverejnil metropolita materiály podporujúce ruských útočníkov a ich vojnové zločiny,“ dodala.

Väzenie?

Podozrivého teraz postavia pred súd pre štyri obvinenia a hrozí mu trest do výšky osem rokov väzenia.

Ukrajinská pravoslávna cirkev predtým podliehala moskovskému patriarchátu ruskej pravoslávnej cirkvi, ale vlani v máji jej čelní predstavitelia oznámili, že prerušujú vzťahy s Moskvou. Dôvodom bolo to, že ruský patriarcha Kirill podporil vojnu Ruska proti Ukrajine.

Boj proti pravoslávnym veriacim

Sa začal na Ukrajine pred tromi mesiacmi. V kostoloch i kláštoroch sa konajú rozsiahle razie. Tie pripomínajú tie z minulosti Československa.. Aj u nás, cirkev „ohrozovala štátnu bezpečnosť“ a veriaci boli označovaní za „živly, ktoré chcú rozbiť náš štát.“ Za tento boj sa zasadzuje aj prezident Ukrajiny Zelenský.

Zastrašovanie

Hovorca ruskej pravoslávnej cirkvi označil koordinované razie za akt zastrašovania“ voči ukrajinským veriacim. Kremeľ medzitým odsúdil razie ako ďalšiu kapitolu údajnej kyjevskej „vojny“ proti ruskej cirkvi.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinská bezpečnostná služba obžalovala predstaviteľa pravoslávnej cirkvi. Za „šírenie ruskej propagandy“

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti