Blýska sa priemyslu na Slovensku na lepšie časy? Ministerstvo životného prostredia si dáva za úlohu nielen ochranu životného prostredia, ale aj rozvoj priemyslu. Samozrejme tak, aby sa dodržiavali všetky normy EÚ. Nie však nad rámec. Nie tak, aby sa poškodzovala naša ekonomika.
Taraba v súvislosti so svojím nástupom do funkcie ministra ŽP avizuje, že v najbližších dňoch „masky padnú“.
Blýska sa priemyslu na Slovensku na lepšie časy?
Zároveň deklaruje, že jeho priorita je rozvoj zamestnanosti. Taraba informuje, že okamžite po svojom nástupe do funkcie prijal riaditeľa spoločnosti Slovalco. Informoval sa o zámeroch rozvoja výroby v Žiari nad Hronom. Taraba, zistil, že Slovalco má na stole reálne investičné plány, ktoré by umožnili naštartovať výrobu. A to dokonca s vyššou pridanou hodnotou.
Nový minister životného prostredia ubezpečuje všetkých investorov že ministerstvo pod jeho vedením bude na jednej strane veľmi prísne vyžadovať dodržiavanie všetkých noriem, ktoré EÚ vyžaduje, ale nebude viac robiť na Slovensku to, čo bol trend „mimovládok a aktivizmu“, že na Slovensku platili oveľa prísnejšie normy, ako bol štandard podľa smerníc EÚ.
Mohlo by vás zaujímať:
„Budeme chrániť prírodu ale nebudeme sa pozerať na človeka ako na niečo, čo je pre prírodu najväčšou hrozbou,“ povedal vo videu Taraba. Dodal, že má cieľ verejnosť každý týždeň informovať o tom, aké kroky na ministerstve podniká.
Taraba chce, aby sme sa zaradili medzi moderné štáty, napríklad po vzore Rakúska, kde sa síce dbá na životné prostredie, ale tak, aby sa neničil priemysel a aby sa neodháňali investori.
Postoje Jána Budaja
Zdá sa, že postoje voči výrobcom na Slovensku sa oproti tým za predošlej vlády, menia.
V tejto súvislosti pripomíname stanovisko bývalého ministra životného prostredia, Jána Budaja. MŽP v júli 2022 vydalo voči spoločnosti Slovalco stanovisko. V ňom sa okrem iného písalo toto:
Vedenie podniku Slovalco tvrdí, že uhlíková stopa hliníka, ktorý by sa dovážal do Európskej únie bude 5-krát väčšia než je uhlíková stopa výroby Slovalca. Toto tvrdenie nie je podľa metodiky, ktorú uplatňuje Európska únia pravdivé. Slovalco produkuje hliník s uhlíkovou intenzitou 1,776 ton CO2 / t produktu, importovaný hliník nie je ani dvojnásobný (2,720 ton CO2 / t produktu). Podčiarknuť treba fakt, že slovenská výroba hliníka má horšie emisie, než je priemer EÚ (1,640 ton CO2 / t produktu).
MŽP podporovalo a podporuje udržanie pracovných miest, ale nie za cenu štátneho protekcionizmu. MŽP podporuje reformu zákona o emisiách, ale odmieta predstavu niektorých podnikateľov, že financie Environmentálneho fondu majú celé slúžiť iba na štátnu podporu znečisťovateľov.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Taraba už podniká prvé kroky! Stretnutie s riaditeľom Slovalca. Spustí sa zas výroba?