eReport.sk
premiér Andrej Babiš, foto:tasr/ap

Blížia sa voľby v Česku: Podľa politológa bude posledný týždeň kampane kľúčový


Posledný týždeň v kampani pred voľbami do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky (PS PČR) bude veľmi dôležitý. Podľa prieskumov sa každý tretí volič stále nerozhodol, koho bude voliť. V rozhovore to povedal český politológ Jan Kubáček.

Voliči môžu váhať

„Volič váha medzi viacerými subjektmi. Na jednej strane je tu koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a koalícia Piráti a Starostovia. Váhanie u potenciálnych voličov je citeľné aj medzi protestnými stranami Prísaha, Trikolóra a SPD. Niektorí (voliči) váhajú medzi ČSSD a KSČM – takže platí, že množstvo nerozhodnutých voličov je veľké,“ myslí si Kubáček. Politológ predpokladá, že kartami môžu ešte zamiešať veľké televízne debaty. „Tie debaty budú mať dva dopady. Voliči sa budú rozhodovať, či podporia strany, ktoré majú okolo päť percent (ide o tzv. uzatváraciu klauzulu alebo volebný prah potrebný na vstup do PS PČR).“

Debaty budú mať dopad na voličov

Zároveň budú mať debaty dopad aj na voličov, ktorí váhajú v otázke mena prípadného nového premiéra. Tí sa rozhodujú medzi Petrom Fialom (SPOLU) a Ivanom Bartošom (Piráti a Starostovia),“ vysvetľuje Jan Kubáček. Podľa neho môžu pár dní pred voľbami volebnými preferenciami zamávať aj kauzy, prípadné pokusy o pošpinenie, či neplánované zlyhania politikov. Hlavnou otázkou volieb podľa Kubáčka zostáva, či súčasný premiér Andrej Babiš (ANO) bude pokračovať vo funkcii premiéra s väčšinovou vládou, pretože prezident Miloš Zeman ho po voľbách veľmi pravdepodobne poverí zostavením novej vlády.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kto bude českým prezidentom?
  2. Burcuje proti Orbánovi!
  3. Český prezident Miloš Zeman.

„Hrá sa o Andreja Babiša, či bude plnohodnotným premiérom, alebo bude ukončovať svoju politickú kariéru pozíciou v Poslaneckej snemovni (Parlamentu Českej republiky), pretože nie je vylúčené, že sa bude v budúcnosti uchádzať o funkciu (českého) prezidenta,“ povedal Kubáček. Veľkou neznámou nadchádzajúcich volieb podľa politológa zostáva, koľko politických strán sa napokon dostane do PS PČR.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blížia sa voľby v Česku: Podľa politológa bude posledný týždeň kampane kľúčový

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne