eReport.sk
Anthony Blinken. Foto: tasr/ap

Blinken: Ruská blokáda obilia z Ukrajiny zrejme prispela ku kríze na Srí Lanke

Ruské obmedzovanie vývozu obilia z Ukrajiny mohlo prispieť ku kríze, ktorá aktuálne prebieha na Srí Lanke, uviedol v nedeľu americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň vyjadril obavy, že by to mohlo vyvolať aj ďalšie krízy vo svete. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Blokáda mala vyvolať krízu na Srí Lanke

„Sme svedkami toho, že sa vplyv tejto ruskej agresie prejavuje všade. Mohol prispieť aj k situácii na Srí Lanke; máme obavy z dôsledkov na celom svete,“ povedal Blinken novinárom v thajskom Bangkoku. Šéf americkej diplomacie zároveň opakovane vyzval Moskvu, aby umožnila vývoz odhadovaných 20 miliónov ton obilia z Ukrajiny, na územie ktorej Rusko vojensky vtrhlo koncom februára.

„Vo svete sme svedkami rastúcej potravinovej neistoty, ktorá sa výrazne zhoršila v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine,“

dodal

Podľa Blinkena sa tento vplyv prejavil aj v Thajsku, kde kvôli blokáde „astronomicky“ stúpli ceny hnojív. „To je dôležité najmä v takej dynamickej poľnohospodárskej krajine, akou je Thajsko, keď vieme, že absenciou hnojív výnosy v budúcom roku klesnú a ceny potenciálne stúpnu,“ povedal Blinken.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
  2. Volodymyr Zelenskyj
  3. Gazprom v problémoch?
  4. Kontroverzná správa
  5. Cena plynu sa môže zvýšiť
  6. Cena plynu sa môže zvýšiť

Srí Lanka sa už niekoľko týždňov zmieta v kríze a nepokojoch spôsobených ťažkým nedostatkom potravín a paliva, pripomína AFP. Tamojší prezident súhlasil, že odstúpi po tom, čo demonštranti v sobotu vtrhli do jeho rezidencie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blinken: Ruská blokáda obilia z Ukrajiny zrejme prispela ku kríze na Srí Lanke

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti