eReport.sk
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, foto:tasr

Blanár: Zahraničná politika predošlých vlád nepozerala na záujmy Slovenska


Krajina podľa ministra Blanára musí byť v zahraničnej politike asertívnejšia a prihliadať na vlastné národno-štátne záujmy. Odmieta názory, že by sa tak dostávala do izolácie.

Zahraničná politika predošlých vlád nepozerala na záujmy občanov Slovenska, v dôsledku čoho sa výrazne prepadla životná úroveň v krajine. V koncoročnom rozhovore pre TASR to uviedol šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD). Slovensko podľa neho musí byť v medzinárodnej politike suverénnejšie a zároveň zostať dôveryhodným a čitateľným partnerom.

Zničená obranyschopnosť SR

Podotkol, že zahraničná politika bola aj v roku 2023 veľmi determinovaná geopolitickým dianím. A to predovšetkým vojnou na Ukrajine. Skritizoval bývalé vlády, že bezvýhradne podporovali všetky sankčné balíky voči Rusku, tiež za vojenskú podporu Ukrajine. Tvrdí, že jediné, čo sa docielilo, je zamrazenie konfliktu. Situácia podľa neho nemá vojenské riešenie a jedinou možnosťou je čím skôr tlačiť na mierové iniciatívy. Podotkol tiež, že západné krajiny svojím postojom ku konfliktu „pritlačili“ Čínu a Ruskú federáciu k užšej spolupráci.

Bývalým vládam vytkol, že rozdávali zbrane Ukrajine. V dôsledku toho sú sklady Ozbrojených síl SR vyprázdnené a slovenské nebo nechránené. „Stíhačky, ktoré sme si objednali zo Spojených štátov amerických, ešte nemáme. Protivzdušná ochrana, ktorá odišla, mala byť nahradená dvoma Patriotmi. Tie tu boli iba prechodne, dnes už tu nie sú ani tie,“ podotkol. Dodal, že je potrebné dať armádu do schopnej kondície.

Mohlo by vás zaujímať

  1. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
  2. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
  3. Infantilný marketing
  4. Na snímke v pozadí uprostred predseda vlády SR Robert Fico

Politika v prospech Slovenska

Podpora sankčných balíkov voči Rusku mala podľa ministra dosah na ekonomiku aj životnú úroveň na Slovensku. „Životná úroveň sa prepadla tak významne, že sme sa dostali na predposledné miesto životnej úrovne v rámci Európskej únie,“ ozrejmil. Zopakoval, že súčasný vládny kabinet podporí akékoľvek sankcie len vtedy, ak nebudú mať negatívny dosah na občanov a ekonomiku SR a zároveň prinesú nejaké riešenie situácie. „Tento náš postoj sa týka hocikoho, či je to Rusko alebo hocikto iný, pretože v opačnom prípade si strieľame do vlastného kolena,“ dodal. Naopak, ocenil pomoc, ktorú Slovensko poskytlo vojnovým utečencom.

Krajina podľa neho musí byť v zahraničnej politike asertívnejšia a prihliadať na vlastné národno-štátne záujmy. Odmieta názory, že by sa tak dostávala do izolácie. „Nie je to tak. Sme dôveryhodná krajina a naša politika je čitateľná. To chápu aj samotní partneri, či už v Európskej únii alebo Severoatlantickej aliancii,“ dodal minister.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár: Zahraničná politika predošlých vlád nepozerala na záujmy Slovenska

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: