V USA žije 750-tisíc krajanov či potomkov, ktorí sa hlásia k Slovensku. Blanár pripomenul, že v programovom vyhlásení vlády je medzi prioritami rozvoj slovenskej komunity a podpora spolupráce SR so Slovákmi žijúcimi v zahraničí. Píše TASR.
Slováci v USA predstavujú najpočetnejšiu slovenskú komunitu vo svete. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár vyzdvihol počas svojej pracovnej cesty v Spojených štátoch amerických silný slovenský odkaz, ktorý tu už po niekoľko generácií šíria prostredníctvom krajanských spolkov, združení či národného múzea.
Zahraniční Slováci ako jedna z priorít vlády
Šéf slovenskej diplomacie prepojil svoj pracovný program popri 79. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov s krajanskými stretnutiami. Navštívil slovensko-českú školu a slovenský kostol v New Yorku. Zúčastnil sa na konferencii úspešných slovenských profesionálov v USA aj spoločného jazzového koncertu slovenských a amerických umelcov. V štáte Iowa sprevádzal prezidenta SR na slávnostnom odhalení slovensko-českého orloja v rámci osláv 50. výročia vzniku Národného českého a slovenského múzea a knižnice v meste Cedar Rapids.
„V programovom vyhlásení vlády SR sme jasne zadefinovali medzi naše priority rozvoj slovenskej komunity a podporu spolupráce SR so Slovákmi žijúcimi v zahraničí. Veľakrát sa negatívne hovorí o tom, že mladí ľudia odchádzajú do zahraničia. No to sme predsa chceli po nežnej revolúci. A aj keď sme pred 20 rokmi vstupovali do Európskej únie. Chceli sme otvoriť možnosti voľne cestovať, študovať i pracovať v zahraničí. Preto je v súčasnosti dôležité s našimi krajanmi komunikovať, udržiavať s nimi kontakt a napojenie na Slovensko, aby sme mohli využívať ich potenciál a skúsenosti,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.
Minister zahraničných vecí zároveň ocenil iniciatívu združenia Slovak PRO. To v utorok 24. septembra 2024 zorganizovalo v spolupráci s Generálnym konzulátom SR v New Yorku druhý ročník konferencie Slovak PRO Summit 2024. „Naším spoločným cieľom je prepájať úspešné Slovenky a Slovákov pôsobiacich v rôznych sektoroch. Či už je to podnikanie, veda, zdravotníctvo, technológie, alebo umenie. Pomôcť im v sieťovaní a, samozrejme, pokiaľ sa rozhodnú vrátiť naspäť na Slovensko, vytvárať im na to vhodné podmienky,“ uviedol J. Blanár.
Najväčšia slovenská komunita
V USA žije 750-tisíc krajanov či potomkov, ktorí sa hlásia k Slovensku. Jedným z dlhoročných centier slovenskej a českej komunity je tiež mesto Cedar Rapids v americkom štáte Iowa. Nachádza sa tam jediná inštitúcia svojho druhu v Severnej Amerike – Národné české a slovenské múzeum a knižnica. V piatok 27. septembra 2024 tu za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho a prezidenta ČR Petra Pavla slávnostne odhalili unikátny slovensko-český orloj.
Súčasnú budovu múzea inaugurovali v roku 1995 prezidenti Michal Kováč, Václav Havel a Bill Clinton. Dnes je druhou najnavštevovanejšou atrakciou v štáte Iowa s jedinečnou zbierkou artefaktov, dokumentov a symbolov Slovenska i Česka. „Nesmierne si vážim a som úprimne vďačný za silný odkaz našich národov, ktorý je počuť a vidieť tak ďaleko za našimi hranicami. Komunita, ktorá tu vznikla, je hrdá na svoj pôvod. Na svoje slovenské či české korene. A túto hrdosť spolu s históriou i súčasnosťou oboch štátov šíri ďalej aj prostredníctvom expozícií múzea. A to vrátane čisto slovenskej knižnice Štefana Furdeka s najväčším počtom slovenských titulov na americkom kontinente,“ priblížil Juraj Blanár.
Slovensko prezentujú v Amerike rovnako umelci. Na špeciálnom jazzovom koncerte sa popri päťnásobnej držiteľke ocenenia Grammy Awards Esperanzy Spaldingovej predstavili tiež talentovaní slovenskí hudobníci. Na svetovom pódiu v Lincoln Center vystúpili v nedeľu 22. septembra 2024 bratia Áron a Dávid Hodekovci a Alan Bartuš. Šéf slovenskej diplomacie v New Yorku zároveň navštívil slovenský kostol a slovensko-českú školu, v ktorej sa vyučuje slovenčina i čeština a deti aktívne navštevujú a reprezentujú národné tradície vo folklórnom súbore. „Toto sú aktivity, ktoré chceme podporiť a upevňovať tak kultúru, hodnoty a históriu Slovenska všade vo svete, kde sa nachádza naša slovenská stopa,“ zdôraznil minister Juraj Blanár.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Blanár počas návštevy USA vyzdvihol silný slovenský odkaz, ktorý v krajine pretrváva