eReport.sk
Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár
Juraj Blanár, Foto: tasr/MartinBaumman

Blanár je za súčasnej situácie v Európe znepokojený zámermi rokovať o členstve Kosova v Rade Európy


Slovensko sa radí k minorite európskych krajín, ktoré neuznali nezávislosť Kosova od Srbska. To vyhlásil 17. februára 2008 kosovský parlament, čo vyvolalo viacero otázok o súlade tohto kroku s medzinárodným právom. Kosovo bolo autonómnou provinciou v rámci Srbskej republiky, jej osobitnú autonómiu však v roku 1989 ukončil Slobodan Miloševič. A teraz chcú niektoré štáty dotiahnuť Kosovo aj do Rady Európy.

Prihlášku Kosova je potrebné zvážiť

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár poskytol vyjadrenie k záverom Výboru pre politické vzťahy a demokraciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy k členstvu Kosova v Rade Európy. „So znepokojením sledujem aktuálne zámery rokovať o potenciálnom členstve Kosova v Rade Európy, osobitne v kontexte záverov zasadnutia Výboru pre politické vzťahy a demokraciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy,“ povedal šéf našej diplomacie, ktorého vyjadrenie zverejnil Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Na prijatie Kosova za člena Rady Európy musí kandidát splniť všetky kritériá nevyhnutné pre napredovanie dialógu medzi Belehradom a Prištinou.

Obraciam sa na členské krajiny Rady Európy, aby dôsledne zvážili, ako a kedy prihlášku Kosova za riadneho člena Rady Európy posúdia.

Juraj Blanár, minister zahraničných vecí SR, podpredseda strany Smer-SSD

„Je potrebné sa zároveň vyhnúť krokom, ktoré by mohli poškodiť úsilie o normalizáciu týchto vzťahov,“ doplnil Blanár, podľa ktorého Slovensko pozorne sleduje napredovanie v oblasti prijímania právnych noriem v súlade s medzinárodnými normami a štandardmi Rady Európy vrátane Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a jeho protokolov, rovnako aj Rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín. „Viaceré stanovené podmienky však zatiaľ ostávajú nenaplnené, vrátane mnohých medzinárodno-právnych záväzkov Kosova vyplývajúcich z dialógu Belehrad – Priština, za degradujúcej situácie v oblasti právneho štátu a medzi-etnických vzťahov v Kosove,“ prízvukuje šéf našej diplomacie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Josep Borell
  2. Šéf diplomacie EÚ
  3. Srbsko prezident Vučič

Členské štáty Rady Európy sa v otázke členstva Kosova v organizácii zásadne rozchádzajú. Slovensko ale má záujem na udržaní procesu konsenzuálneho rozhodovania tejto najstaršej paneurópskej politickej organizácie, a to obzvlášť v tak dôležitej otázke, ako je prijímanie nového člena. „Preto sa obraciam na členské krajiny Rady Európy, aby dôsledne zvážili, ako a kedy prihlášku Kosova za riadneho člena Rady Európy posúdia. V súčasnej napätej situácii v Európe nie je otváranie polarizujúcich tém tou najvhodnejšou cestou,“ uviedol Juraj Blanár a dodal, že zachovanie jednoty v rámci Rady Európy je v tomto smere kľúčové.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár je za súčasnej situácie v Európe znepokojený zámermi rokovať o členstve Kosova v Rade Európy

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre