eReport.sk

BITCOIN – Genialita fungovania


Bitcoin (BTC) už od svojho vzniku v roku 2008, keď ho vytvoril anonymný kryptograf známy pod pseudonymom Satoshi Nakamoto, mätie tradičných investorov. Ako môžu mať bity a bajty na obrazovke počítača nijakú hodnotu peňazí? A to v tomto roku 2021 už krásne veľkú hodnotu! Priznám sa že na začiatku ako som sa začal zaujímať a neskôr aj venovať sám kryptomenám tak som bol touto otázkou tak isto zmätený.

Odpoveď na túto otázku je však jednoduchá. Bitcoin, rovnako ako akékoľvek iné aktívum, má len takú hodnotu, akú sú zaň ochotní zaplatiť ostatní. Obraz Maurizia Cattelana „Banán prilepený na stenu“ sa na festivale Art Basel v Miami v roku 2019 predal za 120 000 dolárov ,, no nekúpte to ,, Samozrejme ide o extrémny prípad, ale existuje mnoho ďalších príkladov tradičných umeleckých diel, ktoré sa predávajú za cenu výrazne prevyšujúcu náklady na materiál, je to len o tom kto je koľko ochotný za niečo čo chce vlastniť zaplatiť.

Zlato je ďalším príkladom toho, že hodnota aktíva je vyššia ako jeho úžitková hodnota. Malé množstvá zlata sa používajú v elektronike vďaka elektrickej vodivosti zlata. Väčšina ceny zlata však pochádza z toho, že je lesklé a vzácne a hlavne že je ho nedostatok presne ako Bitcoinu, ktorého množstvo je presne stanovené len 21 miliónov Bitcoinov, čo je veľmi málo keď si zoberieme do úvahy že na našej planéte žije už niečo cez 7,7 miliárd ľudí. Väčšina zásob Bitcoinu už bola vyťažená (~18,7 milióna) a zvyšok sa bude ťažiť do roku 2140.

Keď počujete o „ťažbe“ bitcoinov, tak si niektorý predstavíte, že sa mince vykopávajú zo zeme ako zlato   určite to tak nie je lebo bitcoin nie je fyzický, tak potom prečo ho nazývame že Bitcoin  získavame  ťažbou? Znie to veľmi zložito? Ak budete čítať ďalej, tak  zistíte že už to tak zložité na pochopenie nebude.

Takže poďme pekne na to

Ťažiari dostávajú za vytvorenie blokov overených transakcií a ich zaradenie do blockchainu transakčné poplatky.

Aby sme pochopili, ako ťažba bitcoinov funguje, vráťme sa trochu späť a porozprávajme sa o uzloch. Uzol je výkonný počítač, na ktorom beží softvér bitcoinu a ktorý plne overuje transakcie a bloky. Keďže bitcoinová sieť je decentralizovaná, tieto uzly sú kolektívne zodpovedné za potvrdzovanie čakajúcich transakcií.

Nechcem Vás teraz zbytočne zasypať lavínou informácií o ťažbe radšej niekedy inokedy v ďalšom článku kde sa pozrieme na celý princíp vytvorenia blockov a celého Bitcoinu.

Uzol môže spustiť každý – stačí si stiahnuť bezplatný softvér na ťažbu Bitcoinov. Určite Vám to znie lákavo ale pozor hlavnou nevýhodou je, že ťažba Bitcoinu spotrebúva veľa elektrickej energie a úložného priestoru – Bitcoinova sieť v čase písania tohto článku zaberá stovky gigabajtov dát. Uzly šíria bitcoinové transakcie po sieti. Jeden uzol pošle informáciu niekoľkým uzlom, ktoré pozná, a tie ju odovzdajú uzlom, ktoré poznajú, atď. Takto sa čakajúca transakcia nakoniec pomerne rýchlo dostane do celej siete. V každej bitcoinovej transakcii sú tri kľúčové premenné: suma, vstup a výstup. Vstupom je adresa, z ktorej sa peniaze posielajú, a výstupom je adresa, ktorá finančné prostriedky prijíma. Každá transakcia obsahuje časť na ukladanie údajov, nazvime si ju akousi poznámkou, ktorá umožňuje nezmeniteľný záznam údajov, ktorý je zapísaný do blockchainu. Ak vytvoríte transakciu napríklad tým že si kúpite niečo alebo niekomu zaplatíte s Bitcoinom respektíve Satochi jednotkami čo sú laicky povedané akési drobné, z ktorých sa skladá 1Bitcoin následne program vygeneruje podpis vytvorený z vášho súkromného kľúča a oznámi túto transakciu sieti na overenie. Sieť musí potvrdiť, že ste vlastníkom prevádzaných bitcoinov a že ste ich neukradli, a to kontrolou všetkých predchádzajúcich transakcií, ktoré sú v účtovnej knihe verejné. Keď program bitcoin overí, že váš súkromný kľúč skutočne zodpovedá poskytnutému verejnému kľúču (bez toho, aby vedel, čo je váš súkromný kľúč), vaša transakcia je potvrdená. Táto transakcia je teraz zahrnutá do „bloku“, ktorý sa pripojí k predchádzajúcemu bloku a pridá sa do blockchainu. Každá transakcia v blockchaine je spojená s jedinečným identifikátorom nazývaným transakčný hash (txid), ktorý vyzerá ako 64-znakový reťazec náhodných písmen a čísel. Konkrétnu transakciu môžete sledovať zadaním tohto txid do vyhľadávacieho riadku v prieskumníkovi blockchainu.

Transakcie nie je možné zrušiť ani do nich zasahovať, pretože by to znamenalo opätovné vytvorenie všetkých nasledujúcich blokov. Tento proces nie je okamžitý. Keďže bitcoinový blockchain je pomerne veľký, spracovanie jednej transakcie spomedzi mnohých v blockchaine trvá dlho. Čas potrebný na potvrdenie transakcie je rôzny, od niekoľkých minút až po niekoľko dní, v závislosti od prevádzky na blockchaine a veľkosti transakcie. Väčšie transakcie s vyššími poplatkami zvyknú baníci potvrdiť rýchlejšie ako menšie. Napriek tomu je po potvrdení transakcia navždy nezmazateľne zaznamenaná.

V skratke sme si vysvetlili princíp fungovania Bitcoinovej sieti, ale myslím že na úvod by to stačilo a  radšej ostatné veci, ktoré robia Bitcoin tak jedinečným rozoberieme neskôr.

Pre zaujímavosť si určite si pozriete si stránku https://www.blockchain.com/explorer. Môžete tu vidieť Informácie o blockchaine pre Bitcoin (BTC) vrátane historických cien, najnovších vyťažených blokov, veľkosti mempoolu nepotvrdených transakcií a údajov o najnovších transakciách.

Tým, ktorým sa podarilo dostať až po tieto slová, veľmi pekne ďakujem a budem veľmi rád, keď napíšu svoje postoje, otázky aby sme tak rozširovali našu Kryptomenovú komunitu a podporovali tak vzdelanosť a pripravenosť na budúcnosť Finančného sveta už teraz, lebo kryptomeny sú naša budúcnosť už dnes.

Dušan Pataši, CVEU.eu

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

BITCOIN – Genialita fungovania