eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Joe Biden.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Joe Biden. Zdroj: TASR/AP

Biden verne po boku Netanjahua: Americký prezident si nie je istý, či sa Izrael dopustil v Gaze vojnových zločinov!


Izraelský premiér Benjamin Netanjahu môže odďaľovať ukončenie vojny v Pásme Gazy z politických dôvodov. Uviedol to prezident USA Joe Biden pre americký magazín Time v rozhovore, ktorý bol zverejnený v utorok.

Biden verne po boku Netanjahua

„Ľudia majú všetky dôvody na to, aby vyvodili tento záver,“ odpovedal Biden na otázku, či Netanjahu zámerne naťahuje vojnu. Podľa amerického prezidenta tiež nie je isté, či sa izraelské sily dopustili v Pásme Gazy vojnových zločinov.

Rozhovor pre magazín Time poskytol Biden 28. mája, teda niekoľko dní pred tým, ako predložil plán na prímerie v Pásme Gazy. Izraelský premiér v súčasnosti zápasí s hlbokými politickými rozpormi na domácej scéne.

Mohlo by vás zaujímať:

Vojna v Pásme Gazy vypukla po útoku hnutia Hamas zo 7. októbra 2023 na juh Izraela, pri ktorom zahynulo približne 1170 ľudí. Militanti zajali aj viac ako 250 rukojemníkov, z ktorých 120 zostáva v Pásme Gaze. Do tohto počtu je zahrnutých aj asi 40 osôb, ktoré sú podľa izraelskej armády mŕtve.

Prijateľná reakcia?

Odvetná izraelská ofenzíva v Pásme Gazy si podľa úradov riadených Hamasom vyžiadala už viac ako 36.000 mŕtvych. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina Izraelčanov podporuje vojnu proti hnutiu Hamas, no obviňujú Netanjahua zo zodpovednosti za zlyhanie pri útoku vlani v októbri a v prípade konania volieb by ho nevolili. V uplynulom období sa v Izraeli konalo viacero protestov, na ktorých desaťtisíce ľudí požadujú od vlády, aby urobila viac pre návrat rukojemníkov a vyzývajú Netanjahua na rezignáciu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden verne po boku Netanjahua: Americký prezident si nie je istý, či sa Izrael dopustil v Gaze vojnových zločinov!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: