eReport.sk
Ilustračné foto
Ilustračné foto. Zdroj: tasr

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

Britská spravodajská stanica BBC v nedeľu uviedla, že jej novinára, ktorý v Šanghaji informoval o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu, zadržala a zbila čínska polícia. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ceny plynu v Európe
  2. Vydiera Zelenský niečim Bidena?
  3. Nemecko vyzýva svojich občanov: Necestujte do Číny, ak nemusíte

Demonštranti vyšli v nedeľu do ulíc najväčšieho čínskeho mesta Šanghaj. Protest proti prísnym protipandemickým opatreniam v Číne zorganizovali aj študenti elitnej univerzity v čínskej metropole Peking.

„BBC je mimoriadne znepokojená zaobchádzaním s našim novinárom Edom Lawrenceom, ktorý bol zatknutý, keď informoval o protestoch v Šanghaji.“

Z vyhlásenia BBC

Lawrence, ktorý v Číne pracuje ako akreditovaný novinár, bol zadržaný na niekoľko hodín, počas ktorých ho policajti udierali a kopali, tvrdí BBC. Polícia neskôr novinára prepustila.

„Je veľmi znepokojujúce, že jeden z našich novinárov bol takto napadnutý, keď si plnil svoje povinnosti,“ uviedla BBC. Dodala, že od čínskych úradov nedostala žiadne oficiálne vysvetlenie ani ospravedlnenie okrem tvrdení, že novinára zatkli pre jeho vlastné dobro, pretože sa v dave ľudí mohol nakaziť koronavírusom„Nepovažujeme to za dôveryhodné vysvetlenie,“ uzavrela BBC.

Odpoveď z Číny

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že reportér BBC zadržaný počas víkendového protestu v Šanghaji sa na mieste nepreukázal novinárskym preukazom.

„Na základe toho, čo sme sa dozvedeli od príslušných šanghajských úradov, sa neidentifikoval ako novinár a dobrovoľne nepredložil novinársky preukaz,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien. Zároveň zahraničným médiám odkázal, aby „v Číne dodržiavali čínske zákony a predpisy.“

Covid útočí

Čína v nedeľu hlásila najvyšší počet nakazených od začiatku pandémie – celkovo 39.506 prípadov komunitného prenosu covidu. Stalo sa tak napriek tomu, že komunistická vláda v Pekingu nepoľavuje v uplatňovaní čoraz nepopulárnejšej stratégie nulovej tolerancie koronavírusu, spojenej so zavádzaním striktných lockdownov a ďalších obmedzení.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti