eReport.sk
Ilham Alijev sa prihovára k národu v Baku. Foto: tasr/ap

Azerbajdžanský prezident sľubuje pomstu

Azerbajdžan sa pomstí Arménsku za raketový útok na mesto Gandža, pri ktorom zahynulo najmenej 12 civilistov a najmenej 45 ľudí utrpelo zranenia. V sobotu to uviedol azerbajdžanský prezident Ilham Alijev počas televízneho príhovoru, informuje agentúra AFP.

Alijev niekoľko hodín po tom, ako rakety zasiahli rezidenčnú oblasť tohto druhého najväčšieho azerbajdžanského mesta uviedol, že armádne zložky sa Arménsku „pomstia na bojisku“.

Arménsku vraj nedáva prímeriu šancu

K tejto najnovšej eskalácii konfliktu o sporné územie Náhorného Karabachu sa vyjadril aj turecký minister zahraničných vecí Mevlut Čavušoglu. Na sociálnej sieti Twitter označil útok za „vojnový zločin“, dodávajúc, že Arménsko musí niesť za toto „zverstvo“ zodpovednosť, informuje agentúra DPA.

„Podporujeme humanitárne prímerie, Arménsko mu však nedáva šancu… stále útočia na rezidenčné oblasti,“ povedal novinárom poradca azerbajdžanského prezidenta Hikmet Hadžijev. Predstavitelia Arménska sa k útoku bezprostredne nevyjadrili.

Konflikt má už stovky zranených a desiatky obetí

Arménsko a Azerbajdžan sa 10. októbra v Moskve dohodli podpísaním zmluvy o ukončení bojov a na humanitárnom prímerí. Toto prímerie však žiadna zo strán nedodržiava. Tieto dve bývalé sovietske republiky na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Tento konflikt si vyžiadal asi 30.000 obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra a odvtedy si vyžiadali stovky zranených a desiatky obetí, mnohé aj z radov civilistov.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Azerbajdžanský prezident sľubuje pomstu

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti