Najvýznamnejší pôvodcovia registratúry budú môcť návrhy na vyradenie registratúrnych záznamov po novom podávať už len elektronicky. Zakázaný bude dovoz v zahraničí odcudzených archívnych dokumentov a prevod ich vlastníctva. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú vo štvrtok poslanci Národnej rady (NR) SR schválili. K zmenám dôjde aj pri archivácii dokumentov obsahujúcich utajované skutočnosti a upraví sa i prístup k archívnym dokumentom s cieľom historického či vedeckého výskumu.
Cieľom právnej úpravy je implementovať európsku smernicu do slovenskej legislatívy, ale aj aplikovať aktuálne poznatky a požiadavky archivárskej praxe. Úpravou sa tiež novelizuje zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií. Povinnosť viesť v registri mimovládok ich elektronickú zbierku listín sa posunie na január 2023.
Dovoz s cudziny len s povolením príslušného štátu
Upraví sa aj zákaz trvalého vývozu registratúry, ktorý je zdrojom archívneho bohatstva. Pri dočasnom vývoze sa má namiesto povolenia vyžadovať iba oznamovacia povinnosť. Archívny dokument zapísaný v evidencii cudzieho štátu alebo nájdený či vytvorený v cudzine bude možné doviezť na Slovensko len s povolením príslušného štátu. Dovoz v zahraničí odcudzených archívnych dokumentov a prevod ich vlastníctva bude zakázaný. Zákon tak má byť v súlade s európskou legislatívou.
Pôsobnosť úradu sa rozšíri
Dokumenty obsahujúce utajované skutočnosti bude môcť po novom pôvodca až do doby odtajnenia ukladať aj v centrálnom úložisku utajovaných skutočností, ktoré zriadi Národný bezpečnostný úrad. Do pôsobnosti úradu pribudne i vydávanie stanovísk k registratúrnym poriadkom, iba ak upravujú manipuláciu s utajovanými skutočnosťami. Legislatíva má byť účinná od 1. januára 2021.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Archivovanie utajovaných skutočností sa zmení, rozhodli naši poslanci