eReport.sk
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: tasr/ap

Situácia v Gaze je kritická: WHO volá po núdzovej evakuácii jednotlivých ľudí!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu informovala, že naliehavú evakuáciu z nemocníc v palestínskom Pásme Gazy potrebuje už viac ako 9000 pacientov. Ide o onkologických pacientov, zranených pri bombardovaní, ľudí odkázaných na dialýzu obličiek či pacientov s inými chronickými stavmi.

Situácia v Gaze je kritická

Na sieti X o tom vo svojom statuse informoval generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorého vo svojej správe citovala agentúra AFP monitorovaná aj agentúrou TASR.

Tedros upozornil, že v palestínskej enkláve funguje už len desiatka nemocníc, „tisíce pacientov sú (preto) bez zdravotnej starostlivosti“. AFP dodala, že pred vojnou bolo v Pásme Gazy 36 nemocníc. Podľa AFP začiatkom marca WHO upozorňovala na nutnosť evakuovať z Pásma Gazy asi 8000 chorých, v priebehu mesiac tak ich počet stúpol na viac ako 9000.

Apel WHO

Tedros informoval, že „doteraz bolo cez mesto Rafah do zahraničia poslaných viac ako 3400 pacientov z Pásma Gazy, vrátane 2198 zranených a 1215 chorých“. Zdôraznil, že evakuovať ich treba oveľa viac.

„Vyzývame Izrael, aby urýchlil schvaľovanie evakuácií, aby mohli byť pacienti v kritickom stave liečení,“ apeloval Tedros a poukázal aj na dôležitosť včasnej diagnostiky a liečby. Pred vojnou bolo do východného Jeruzalema alebo na Západný breh denne prevezených 50 až 100 pacientov, polovica z nich na liečbu rakoviny

Vojna v Gaze

Vojna v Pásme Gazy sa začala bezprecedentným útokom palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023. V reakcii na to izraelská armáda začala s ostreľovaním Pásma Gazy a neskôr pristúpila aj k pozemnej operácii, pričom tam poškodila i mnohé zdravotnícke zariadenia. Ide pritom aj o nemocnice, ktoré poskytujú útočisko tisícom ľudí, čo prišli o domov alebo utiekli pred bojmi. Pásmo Gazy je momentálne vystavené takmer úplnej blokáde. A mimovládne organizácie a OSN obviňujú Izrael, že bráni dodávkam humanitárnej pomoci. Potrebnej pre 2,4 milióna obyvateľov, ktorí sa väčšinou sústreďujú v oblasti Rafahu na južnom cípe enklávy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Situácia v Gaze je kritická: WHO volá po núdzovej evakuácii jednotlivých ľudí!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie