eReport.sk
Andy Hryc na snímke z júna 2017. Foto: tasr

Andrej Hryc zomrel zmierený so smrťou v kruhu rodiny. Jeho život bol plný bolesti


Andy Hryc toho stihol v živote veľa. Bol úspešný herec, diplomat a podnikateľ. V 1989 založil úspešné súkromné rádio Twist, ktoré bolo roky medzi špičkou. Stál pri zrode HZDS. V boji s leukémiou mu pomohla sestra Bohdana, s ktorou nemal dobrý vzťah.

Je to desať mesiacov, čo hercovi Andymu Hrycovi (71) lekári diagnostikovali leukémiu. Počas choroby schudol tridsať kíl, ale jeho rodina verila, že sa s rakovinou popasuje a bude s nimi čo najdlhšie. V čase pandémie bol hospitalizovaný a kvôli prísnym opatreniam za ním rodina dlho nemohla ísť na návštevu. Sám na nemocničnom lôžku, šesťdesiat dní bez najbližších, boli nepochybne ťažké chvíle, ale vyjadril sa, že veľa spí a pozerá televíziu. Sledoval najmä politické dianie. Keď ho prepustili, jeho dcéra prispievala fotografiami, ako berú otca na vozíčku do prírody, na mnohých sa aj usmieval. Bohužiaľ, dnes nad ránom Wanda Adamík Hrycová (43) oznámila, že otec skonal.

Dvojité videnie

Jeden čas akoby chytil, napriek náročnej liečbe, druhý dych a poskytoval o boji s rakovinou aj rozhovory. Pre televíziu Joj sa v októbri vyspovedal. Mal pri tom prelepené páskou jedno oko. Priznal, že je to následok zápasu s chorobou: „Sprievodné znaky niektorých liekov sú také, že majú aj negatívne následky a u mňa sa stala taká vec, že mám dvojité videnie, a aby som to oko veľmi nenamáhal, lekári mi odporučili, aby som chvíľu nosil to oko zakryté, tak som ako Ján Žižka z Trocnova.” Už vtedy si bol vedomý, že zápas s leukémiou raz prehrá: „No mám sa na figu, lebo nie je to bohviečo, tá diagnóza, ktorú som získal ani neviem odkiaľ, je nemilosrdná a nevyliečiteľná, ale znášam to celkom ok.”  

Počas liečby mal dvojité videnie, foto: tv joj

Nevedeli, že má sestru

Po absolvovaní chemoterapii a transfúzii potreboval aj transplantáciu kostnej drene. Darca sa našiel v rodine. Bola ním jeho sestra Bohdana, hoci súrodenci mali dlhé roky zlé vzťahy. Tie sa naštrbili, keď spolupracovali v rádiu Twist, kde bol zapojený aj Bohdanin manžel Ľuboš, na ktorého Hryc nemal dobré slovo ani vo svojej knihe Inventúra. Bohdana však konflikty hodila za hlavu a bratovi pomohla. „Neváhala som ani sekundu, a to z úcty k rodičom a z úcty k životu ako takému. Nepáčila sa mi predstava, že má umrieť,” povedala pre časopis Slovenka. 

Iba si poďakovali

Napriek tomu sa nedá povedať, že by ich vzťah bol hneď napravený. „Andrejovi som napísala esemesku, keď ho hospitalizovali, ale neodpísal mi. V nemocnici sa veľmi čudovali, že má sestru. Až som začala nadávať. Bolo mi trápne im vysvetľovať, že sa nerozprávame,” uviedla, pričom z jej slov cítiť trpkosť. „Je pravda, že sa mi niektorí ľudia aj divili, že som mu pomohla,” dodala vtedy Bohdana. V kontakte s bratom ani po darcovstve nebola: „Priznal v novinách napokon, že som to bola ja… A napísal, že ďakuje,” povedala Bohdana. Andy priznal pomoc od svojej sestry na Facebooku: „Priatelia, prvý polčas tvrdého zápasu sme zjavne vyhrali. Veľká vďaka patrí mojej sestre Bohdane, ktorá neváhala darovať mi včas potrebnú kostnú dreň. Ďakujem ti, Bohdy.”

Nespočetne veľa filmov a predstavení

Od 70. rokov sa začal objavovať v televíznych filmoch, ktorých má na konte množstvo. Zahral si v komédii Sebechlebskí hudci z obdobia tureckých vpádov v polovici 17. storočia. Medzi tie najúspešnejšie patria napríklad Zbojníci či Višňový sad. Neopakovateľný bol aj v dráme Miroslava Luthera Ráno pod mesiacom. Umelecký herecký výkon v roku 1998 podal v postave mafiána vo filme Vlada Balca Rivers of Babylon. Herec zažiaril i v českom filme Habermannov mlyn, kde režisér Juraj Herz otvoril kontroverznú tému českej histórie – povojnový odsun Nemcov. V tom istom roku sa predviedol vo filme režiséra Petra Šíchu Bastardi. V roku 2013 bol Andy Hryc súčasťou hereckého tímu v príbehu lásky z Osvienčimu s názvom Collete. 

Téma holokaustu ho zmenila

Hoci vo viacerých z filmov stál voči nacistom vždy v inej pozícii, vo všetkých stvárnil negatívnu rolu. Hryc však tvrdil, že rozdiel medzi postavami je – v Colette totiž židovský kápo Fritz postupne získa aj ľudský rozmer. Téma holokaustu mu bola blízka. Videl vraj množstvo dokumentárnych filmov s touto tematikou a navštívil tiež koncentračné tábory v Terezíne, Osvienčime a Treblinke. Vďaka tomu vraj prehodnotil svoje životné priority. Andrej Hryc v minulosti pôsobil aj v politike. Po revolúcii bol súčasťou Verejnosti proti násiliu, neskôr stál pri zrode HZDS Vladimíra Mečiara. Svoju účasť neskôr označil za grandiózny omyl a po odchode z politiky založil Rádio Twist. Až neskôr sa začal angažovať v strane Váš kraj, ktorý sa rozhodol premenovať na politický subjekt Korektúra – Andrej Hryc. V máji 2019 kandidoval do eurovolieb. Po neúspechu sa rozhodol vedenie strany opustiť. Známy slovenský herec sa musel vysporiadať s tragickou smrťou svojho syna, ktorý havaroval v roku 2008 krátko po tom, ako sa vyliečil z rakoviny.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Andrej Hryc zomrel zmierený so smrťou v kruhu rodiny. Jeho život bol plný bolesti