eReport.sk
Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu Foto: archív

Analytik si posvietil na deltu. Koľko ľudí sa ešte nakazí a koľkí do konca roka zomrú? A kedy to celé skončí?

Je fakt, že trpezlivosť s pandémiou už u mnohých ľudí dosiahla svoj vrchol. Ako je to ale so samotnou deltou? Budú čísla ešte šialené rásť? Alebo už ideme dole z kopca a čakajú nás veselé vianočné sviatky. Ivan Bošňák s partičkou z platformy Dáta bez pátosu prinášajú čísla, predpovede.

„Dlhodobo a od začiatku delta vlny sme konzistentne tvrdili, že očakávame kulmináciu a vrchol “okolo Dušičiek”, teda na prelome mesiacov október a november. Verili sme tomu už asi len my sami. Aj posmech bol a veľa. Mrzelo nás to, ale zároveň nás to posilnilo, aby sme sa viac venovali číslam,“ začali svoj pravidelný report. Podľa nich sa zdá, že máme fázu silného rastu za sebou. Teraz by mala prísť stabilita na “vysokých číslach” – kulminácia. A potom pokles. 

Odborníci na čísla, tabuľky a grafy si posvietili na počty pozitívne otestovaných. „Pri testovaní PCR testami sme za posledný týždeň zistili 40 tisíc pozitívnych a 7 dňový priemer vykázaný k 9. novembru 2021 po dlhých viac ako 3 mesiacoch delty (od 1. augusta) dosiahol vrchol na čísle 5 769. To je priemerný počet PCR pozitívnych za posledných 7 dní.“ Prinášajú na porovnanie aj čísla z minulých mesiacov. Ku koncu augusta sme boli na čísle 127, ku koncu septembra to bolo 995 pozitívnych, ku koncu októbra 4 028 a 10. novembra sme dosiahli číslo 5 745. „Je to prvý reálny pokles (spomalenie) pri vysokých číslach, v pracovný deň, bez sviatkov v 7 dňovom intervale,“ vlievajú do štatistiky mierny optimizmus.

Sme na vrchole?!

„Veľmi sme chceli zažiť deň, keď bude počet pozitívnych nižší ako “takto pred týždňom”. Sme tam. Viac ako 3 mesiace čakania, z toho 6 týždňov na číslach nad 1 000 PCR pozitívnych prípadov denne. Uvádzali sme, že delta by z pozorovaní iných podobných krajín a vývoja po 6-tich týždňoch mala dospieť na vrchol. Nemusí nutne hneď prudko klesať, ale už sme na vrchole, teraz čakáme stabilitu okolo týchto denných čísiel. Môže sa pri vyššom počte testov objaviť aj číslo 7000 a priemer 6000, ale vyzerá, že sme na vrchole,“ tešia sa analytici.

– Foto: Dáta bez pátosu

Vzápätí ale hasia predčasnú radosť a pocit, že delta snáď do pár dni vymizne. „Niektoré z krajov sú ešte stále v raste a aj ich v raste ešte uvidíme, lebo sú na relatívne nízkych číslach. V raste ešte vidíme Bratislavský, Trenčiansky a Trnavský kraj. Nitriansky kraj mal včera (9.novembra) tiež asi len lokálne maximum a porastie, lebo má relatívne nízke čísla. Prešovský a Košický kraj na východe vidíme určite na maxime, pričom v Košickom kraji sa testuje o niečo menej ako inde. Banskobystrický a Žilinský kraj sú a budú tento týždeň v stabilnej situácii, do týždňa by mohli byť v poklese,“ predpovedajú vývoj po krajoch.

– Foto: Dáta bez pátosu

Čo nás teda čaká?

Analytici si stoja za svojou predpoveďou, že delta mala u nás kulminovať okolo „Dušičiek“. „Ak bol tým dátumom 9. november, budeme radi. Ak to bude o pár dní neskôr, bude to rovnako dobre. Každopádne je to v prvej dekáde a začiatkom novembra. Je veľmi pravdepodobné, že 7 tisíc pozitívnych z PCR testov je pri 25 tisíc testoch naše maximum. Samozrejme, ak by sme robili ako Dánsko 125 000 PCR testov denne, vieme zistiť aj 15 tisíc prípadov.“

Do konca roka im kalkulačky vyrátali určite viac ako 300 tisíc a možno až 400 tisíc PCR pozitívnych. Na porovnanie, dnes sme od 1. augusta na počte 150 tisíc. A ako to bude s hospitalizovanými? V najbližších 7-10 dňoch by sme podľa nich mali vidieť maximálne počty prijímaných pacientov. „Nevylučujeme maximum aj 500 pacientov v pondelok-utorok na budúci týždeň. Vysoké počty prijímaných pacientov sú ale kompenzované vysokým počtom prepustení (včítane úmrtí).“ Maximum v nemocniciach by malo byť okolo 3 000 pacientov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Delta variant, covid, koronavírus
  2. Robert Fico na snímke z videa.

Celkové počty hospitalizovaných predpokladajú na úrovni polovice II. vlny, čo je okolo 25-30 tisíc. Od 1. augusta 2021 bolo prijatých do nemocníc asi 9 000 pacientov.

No a posledný, najdesivejší údaj je počet pacientov, ktorí delte podľahnú. „Predpokladáme, že smrtnosť sa bude presunom delty do lepšie zaočkovaných krajov mierne znižovať. U nezaočkovaných je výrazne vyššia. Takýto predpoklad indikuje počet celkových obetí delta vlny 2500-3000,“ ukončili výpočet na najbližšie obdobie.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik si posvietil na deltu. Koľko ľudí sa ešte nakazí a koľkí do konca roka zomrú? A kedy to celé skončí?