eReport.sk
Branislav Gröhling, foto: tasr

Analytici sa pustili do Gröhlinga. Keby sme takto riadili chrípkové epidémie každý rok, tak je zo siedmaka piatak


Nepozerajte len na počty infikovaných. To je rada odborníkov zo skupiny Dáta bez pátosu, podľa ktorých je súčasné nastavenie Covid Automatu zbytočne prísne. Rovnako kriticky sa však stavajú aj k opatreniam, ktoré majú súvisieť s návratom detí do škôl.

„O týždeň začne školský rok. Veľmi, veľmi nás ruší pravidlo: Pri zistení 1 pozitívneho dieťaťa ide na 14 dní do karantény celá trieda,“ upozorňujú analytici, podľa ktorých by nemal byť dôležitý iba počet infikovaných pacientov, ale aj „prítok“ do nemocníc. Nad prísnymi pravidlami krútia hlavou. „Ak by sme boli bývali takto riadili chrípkové epidémie každú zimu, tak by z vášho siedmaka bol dnes piatak a vaša maturantka by bola dnes len druháčka,“ uviedli. Zároveň sa pozreli na to, ako si s týmto problémom poradili v iných krajinách.

– Foto: tasr

„Dávame na zváženie diskusiu k faktu, že vo Švajčiarsku ide po zistení pozitívneho do karantény on/ona + súrodenci a po teste v triede tí, ktorí sú pozitívni. Ostatní v škole. A karanténa len 10 dní,“ tvrdia odborníci, podobne to tak vraj robia aj v Nemecku či Veľkej Británii. Podľa analytikov takto nastavené pravidlá ako má Slovensko vraj spôsobia, že nebude platiť prehlásenie, že „školy sa zatvárať nebudú“. „Každé pozitívne dieťa stiahne so sebou 20 spolužiakov na 2 týždne domov. Napríklad za posledných 14 dní bolo 200 detí pozitívnych. To by bolo v maxime 200 tried. Ale v septembri po pápežovi budeme mať 200 detí denne pozitívnych. Preto si myslíme, že v karanténe budú tisíce tried. Škoda. Každý deň v škole sa ráta,“ dodali.

Čítajte viac:

  1. Predstavil i kroky vlády

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga sa rezort pripravuje na to, že brány škôl sa otvoria 2. septembra. „Nastavili sme pravidlá tak, aby sme sa mohli vzdelávať čo najdlhšie v rámci prezenčného vyučovania,“ dodal. Minister však pripustil, že podmienky by sa ešte mohli upraviť. Zároveň tiež uviedol, že neodporúčajú školám realizovať tzv. školu v prírode, alebo lyžiarske výcviky. „Ale je možné, aby si ich školy zorganizovali,“ povedal Gröhling.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici sa pustili do Gröhlinga. Keby sme takto riadili chrípkové epidémie každý rok, tak je zo siedmaka piatak

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne