eReport.sk
Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu Foto: archív

Analytici sa po mesiacoch trápenia tešia: Vírus sa zľakol lockdownu

Denne sa na nás z každej strany valia štatistiky o počte nakazených, grafy s hospitalizovanými. Máme tu lockdown a tak je na mieste otázka, čo je dôležité sledovať. Ktorý údaj je relevantný na to, aby sme mohli mierne povoliť opraty a vrátiť sa do relatívne normálneho života?

Analytici z platformy Dáta bez pátosu v tom majú jasno. Kľúčový parameter, ktorý by sme mali pozorne sledovať je počet hospitalizovaných. „Venujeme pozornosť detailom na okresnej a krajskej úrovni,“ púšťajú sa do detailov. Dnes už má podľa ich pozorného oka 38 okresov stav nemocníc nižší, ako bolo ich maximum v Delta vlne. „Maximum nemocníc v poklese bolo 2200, dnes sú o 228 nižšie a to je priemerne -10%,“ prinášajú pozitívne správy.

– Foto: FB/databezpatosu

Po ruke majú hneď aj plastickejší príklad. „Treba si každú nemocnicu predstaviť, že má dvere vpredu a aj dvoje dvere vzadu pre výstup +márnicu. Slovensko nie je jedna veľká nemocnica s jednými dverami vpredu a dvoma vzadu. To je veľmi zjednodušujúci a nebezpečný pohľad,“ upozorňujú analytici.

Po ďalší príklad si odbehli na autobusovú stanicu. „Situácia je podobná ako s autobusmi na nástupišti. Niektoré sú plné a neberú všetkých ľudí. Ale niektoré už majú pár voľných miest. Ale do iného autobusu nenastúpite, ak idete iným smerom ako je jeho cieľ,“ snažia sa po lopate vysvetľovať aktuálnu situáciu.

Ale na rozdiel od tohto príkladu v reálnej situácii vás do inej nemocnice vie zobrať sanitka. „A to sa dialo, deje a aj diať bude. Ale dispečingu sa lepšie riadi logistika sanitiek s pacientami, keď majú vo „svojom“ kraji konečne voľné miesta,“ tvrdia.

– Foto: FB/databezpatosu

Aká je teda aktuálna situácia dnes? „Máme 21 okresov, kde nemocnice majú dnes maximálny stav v delte a aj stúpajú. A tieto lokálne rasty a poklesy dávali v posledných 30-60-90 dňoch celkový rast. Teraz vidíme kulmínáciu. Nie, nemusí to byť trvalé. Ale konečne vidíme aspoň na chvíľu stabilitu 3182-3200-3188,“ tvrdia a dodávajú, že vírus sa zrejme zľakol lockdownu.

Mohlo by vás zaujímať


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici sa po mesiacoch trápenia tešia: Vírus sa zľakol lockdownu

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php