eReport.sk
slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Analytici otvorene: Slovenská ekonomika sa musí zmeniť, aby opäť dobiehala EÚ

Analytici otvorene. Slovenská ekonomika v posledných rokoch prestala dobiehať vyspelejšie krajiny Európskej únie (EÚ). Na zvrátenie tohto trendu potrebujeme vyhnúť sa tzv. pasci stredného príjmu a hospodársky rozvoj založiť na znalostiach a inováciách. Zhodujú sa na tom analytici pri hodnotení 30 rokov samostatnej SR. Pomôcť môže aj postupná zmena orientácie využívania eurofondov či ciele obsiahnuté v pláne obnovy.

Analytici otvorene hovoria

Diskusia o pasci stredného príjmu hovorí o vyčerpaní modelu založenom na lacnej pracovnej sile a kopírovaní technológií zo zahraničia. „Ak sa krajina chce zo stredného príjmu posunúť do kategórie najvyspelejších krajín, je nevyhnutné reagovať zmenou modelu svojho ekonomického rastu. Je potrebné sa zamerať na investície do výskumu a vývoja, inovácií, znalostnej a digitálnej ekonomiky,“ priblížili analytici Slovenskej sporiteľne Matej Horňák a Mária Valachyová.

Slovenská ekonomika sa musí zmeniť

Musí pritom ísť o dlhodobú stratégiu, spojenú s prijímaním veľkého množstva reforiem v oblasti vzdelávania, podnikateľského či inštitucionálneho nastavenia. V tejto súvislosti oceňujú napríklad nastavenie plánu obnovy, v ktorom je zavádzanie reforiem podmienkou čerpania peňazí.

„Bez ďalšieho svižného rastu produktivity, najmä prostredníctvom podnikateľských inovácií, výskumu a vývoja tovarov a služieb s vysokou pridanou hodnotou môže krajina uviaznuť v takzvanej pasci stredných príjmov a nikdy tak nenaplniť svoje ambície z revolúcie v roku 1989, či z čias vzniku samostatného štátu,“ upozornili pri svojom hodnotení ekonómovia VÚB Zdenko Štefanides a Michal Lehuta. V tejto súvislosti vyzdvihli aj potrebu zodpovedných a kvalitných verejných inštitúcií.

Plán obnovy dobrou príležitosťou

Európsky plán obnovy a jeho financie naviazané na reformy sú podľa nich dobrou príležitosťou pohnúť krajinu dopredu. Určitou vzpruhou pre hospodárstvo môže byť aj aktuálny trend deglobalizácie, ktorá spôsobuje napríklad presúvanie niektorých výrob z Číny späť do Európy. „Malá a otvorená slovenská ekonomika má budúcnosť len v špecializácii v rámci veľkého európskeho jednotného trhu. Je čas si vyhrnúť rukávy a znova na nej zapracovať,“ podčiarkli.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Strán nikdy nie je dosť!
  2. Kto je v skutočnosti Monika Tódová?
  3. Čo by sa stalo, keby išlo o snem OĽANO?
  4. Protiváha na východe?

Kľúčovým prvkom tranzície slovenskej ekonomiky je podľa ekonómov Slovenskej sporiteľne reforma vzdelávacieho systému. Význam tejto oblasti podčiarkuje celosvetový trend, ktorému bude čeliť aj slovenská ekonomika – digitalizácia a robotizácia. Pre zlepšenie podnikateľského prostredia je tiež nevyhnutné neustále pracovať na digitalizácii verejných služieb.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici otvorene: Slovenská ekonomika sa musí zmeniť, aby opäť dobiehala EÚ

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti