eReport.sk
Očkovanie tínedžera vakcínou
Ilustračné foto: shutterstock

Analytici otvorene: Problém nie sú neposlušné deti, ale nevzdelaní seniori!


Už pár dní máme na Slovensku lockdown. Konzílium odborníkov navrhovalo okrem obchodov zatvoriť aj školy. Tu sa ale na zadné postavil šéf liberálov Richard Sulík a využil právo veta. Ako je to teda s roznášaním vírusu u detí? Sú hrozba ony, alebo skôr ich rodičia? Analytici z platformy Dáta bez pátosu mrkli na čísla a je to jasné.

Školy na Slovensku sa budú zatvárať ako posledné. Informoval o tom počas stredajšieho rokovania vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s tým, že liberáli si uplatnili právo veta. Súhlasí s tým, aby bolo testovanie v školách povinné.

Analytici pozreli na grafy a čísla a porovnali situáciu u nás a v neďalekom Nemecku. „Začneme tým Nemeckom, kde nejdú po nájdení pozitívneho školáka všetci a celá trieda do karantény. A ani nejdú do tej karantény na 10 dní. V tomto je Slovensko mimoriadne prísne, „celo“ „triedne“ a používa namiesto sofistikovanejšieho pretestovania spolužiakov rovno karanténu,“ začali v statuse.

Na Slovensku tento model funguje už 4. mesiac. „Vďační sme aj za skrátenie tých 14 dní na 10. Je to veľký rozdiel. Ešte sme nepočuli o žiadnej firme, kde by po nájdení pozitívneho pracovníka zavreli sklad, halu, kancelárie, poschodie,“ tvrdia.

Podľa nich sme prísni na deti, ale benevolentnejší na rodičov. „Za november máme v populácii pozitívnych výrazne viac dospelých (je to 30 ročníkov) ako detí (je to 20 ročníkov). Masa vírusonosičov je na strane rodičov-dospelých a nie detí. Aj keby ste si to predelili 2/3 alebo vynásobili 3/2. A to sú deti kontaktné, bez rúšok boli a dlho spolu každý deň.

Počet pozitívnych detí na 100 tisíc obyvateľov je síce vysoký, ale podľa ich analýz medzi 10-15 ročnými už týždeň klesá a medzi 5-10 a 15-20 ročnými len mierne rastie. „Toto je výborný trend a regionálne je silnejší pokles na východe a naopak stále evidujeme rast v regióne Bratislava/Nitra/Trnava,“ píšu odborníci.

Naopak medzi rodičmi letia čísla nakazených hore. „Vysoká incidencia medzi dospelými hovorí aj o tom, že tí si to odovzdávajú v zamestnaní a izolácia rodičov kvôli potrebe zháňať obživu a kvôli nízkej pandemickej PN a OČR nie je preferovanou variantou. A to je o financiách. Výsledok vidíme,“ skonštatovali.

V Nemecku sú rodičia zaočkovaní

Analytici sa pozreli aj na dáta v Nemecku. Čo ukazujú? „V Nemecku sú rodičia na 85% zaočkovaní, sú síce pozitívni, ale menej vírus šíria. Výrazne menej – medzi sebou. V Nemecku majú deti kratšiu karanténu, nejdú do karantény všetky deti v triede (rôzne podľa spolkovej krajiny, niekde áno, niekde vôbec). Deti sú pretestované s odstupom času a šup naspäť do školy. Rodičia sú zaočkovaní a ak v období respiračných vírusov kovid od detí chytia, menej ho šíria ako slovenskí rodičia,“ porovnávajú dva rôzne prístupy k opatreniam. Zdôrazňujú, že školy v Nemecku nezatvárajú. „Otvárali a otvárajú ich prvé a zatvárajú ich posledné. Toto tvrdia a praktizujú už tretiu vlnu,“ tvrdia.

Tešia sa však z vývoja na Slovensku. Školy sa zatvárajú po triedach a aj keď ich bude veľa, stále je 80% detí v školách. Stredné školy majú množstvo zaočkovaných žiakov a v Bratislave sú napríklad tínedžeri nad 15 rokov zaočkovaní na 65%, zatiaľ čo seniori v Čadci na 55%. „To opäť indikuje, že problém nie je vždy v neposlušných deťoch, ale v nevzdelaných senioroch. A tak by pomohlo, aby im vnúčikovia vysvetlili, že do školy chodia radi a babka by sa mala zaočkovať. Fakt by to pomohlo. A možno by sa do tej debaty nemal montovať rodič antivaxer,“ odkázali rodičom.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici otvorene: Problém nie sú neposlušné deti, ale nevzdelaní seniori!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre