eReport.sk
Žurnalistika nie je zločin
Antony Blinken, americký minister zahraničných vecí. Foto: tasr

Amerika zúri: To, čo si dovolili predstavitelia bosnianskych Srbov je nemysliteľné, žiadame nápravu!


Spojené štáty v pondelok uvalili sankcie na štyroch bosnianskosrbských predstaviteľov za ich úlohu pri podpore prijatia zákona, ktorý podkopáva prelomovú mierovú dohodu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Má za cieľ ožobračovať ľudí?
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
  3. Mlčať nad zlato

Zákon podpísal Dodik

Zákon, ktorý začiatkom júla podpísal líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik, účinne umožňuje srbskej entite v Bosne a Hercegovine – Republike srbskej (RS) – obchádzať alebo ignorovať rozhodnutia medzinárodného vyslanca tejto balkánskej krajiny.

Veľvyslanectvo USA v Sarajeve Dodikovo prijatie zákona odsúdilo. Pričom tento krok označilo za „protiústavný a úmyselný útok na Daytonskú mierovú dohodu“ z roku 1995.

Sankcie ako trest

Americké ministerstvo financií sankcionovalo predsedu národného zhromaždenia RS Nenada Stevandiča, premiéra RS Radovana Viškoviča, ministra spravodlivosti RS Miloša Bukejloviča.

Ako aj srbskú členku trojstranného prezidentského úradu Bosny a Hercegoviny Željku Cvijanovičovú.

Stevandič, Viškovič a Cvijanovičová požiadali o zvolanie mimoriadneho zasadnutia národného zhromaždenia. Na hlasovanie o „podnetnej legislatíve.“

Zatiaľ čo Bukejlovič predložil zákon v mene vlády RS, uviedlo ministerstvo financií USA.

Ohrozenie mieru

„Takéto konanie ohrozuje stabilitu, zvrchovanosť a územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny, ako aj ťažko vybojovaný mier, ktorý je základom Daytonskej mierovej dohody,“ povedal námestník amerického ministra financií pre terorizmus a finančné spravodajstvo Brian Nelson.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller v samostatnom vyhlásení dodal, že zákon ohrozuje vyhliadky krajiny na integráciu do euroatlantických a európskych inštitúcií.

Je pritom nefunkčná

Bosna je riadená nefunkčným administratívnym systémom. Vytvoreným na základe Daytonskej dohody. Ktorou sa podarilo ukončiť konflikt v 90. rokoch.

Ale ktorá do značnej miery zlyhala pri vytváraní rámca pre politický rozvoj krajiny.

V súlade s dohodou sa krajina rozdelila na dva subjekty – moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskú. Oba subjekty sú spojené slabou ústrednou vládou. Okrem nich existuje ešte neutrálny dištrikt Brčko.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Amerika zúri: To, čo si dovolili predstavitelia bosnianskych Srbov je nemysliteľné, žiadame nápravu!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: