eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: tasr

Amerika kritizuje Maďarsko: Kto bráni Ukrajine, aby bola súčasťou NATO, ten bráni mieru!

 Je neudržateľné, že sa Maďarsko ako jediná krajina snaží brániť zasadnutiam Výboru NATO-Ukrajina na vysokej úrovni. Vyhlásil to v stredu veľvyslanec Spojených štátov v Budapešti David Pressman, informuje spravodajca TASR s odvolaním sa na server telex.hu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Judit Vargová, maďarská ministerka spravodlivosti
  2. Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď
  3. Treba spraviť poriadok
  4. Ruský prezident Vladimir Putin

Amerika chce mier

Americký veľvyslanec na panelovej diskusii o maďarsko-ukrajinských vzťahoch usporiadanej na pôde amerického veľvyslanectva zdôraznil, že záujmom USA je, aby sa rusko-ukrajinská vojna čo najskôr skončila a aby nastal mier.

Podľa Pressmana musí byť v čase, keď politici požadujú nastolenie mieru, jasné, že dnes môže mier vytvoriť iba jediná osoba.

„Ak boje totiž ukončí ruský prezident Vladimír Putin, skončí sa vojna. Ak však boje ukončí Ukrajina, bude to znamenať koniec Ukrajiny. Spojené štáty chcú spravodlivý a trvalý mier. Preto stojíme pri obetiach, teda pri Ukrajine,“ uviedol.

Podľa jeho slov sú Spojené štáty znepokojené tým, že maďarskí predstavitelia využívajú alianciu NATO ako nástroj na riešenie bilaterálnych problémov.

Bránia Maďari mieru?

Pressman vyjadril i „hlboké znepokojenie Spojených štátov“ nad maďarským prístupom. Podľa neho, Ukrajina patrí nielen na rokovanie NATO, ale i do Aliancie. Ak nechcú to, nechcú ani mier.

K pozvaniu ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu na rokovanie šéfov diplomacie členských krajín NATO, sa najprv vyjadril maďarský minister zahraničných vecí. Péter Szijjártó tvrdí, že členovia NATO týmto pozvaním porušili vlastné stanovy a princíp jednoty spojencov.

Maďarský premiér zase reagoval na slová šéfa NATO, že „všetci členovia Aliancie si želajú, aby Ukrajina bola členom NATO čím skôr.“ Akurát, že Maďarsko nič také nepovedalo. Orbán tvrdí, že vstup Ukrajiny do NATO bude znamenať začiatok tretej svetovej vojny.

K mieru iba zbrojením

Zaujímavý je aj fakt, že hoci Stoltenberg a iní, chcú prijať Ukrajinu čím skôr, miesto hľadania mieru, staviame továrne na výrobu munície a zbraní. Čo naznačuje buď, že vojna na Ukrajine bude dlhá, alebo bude celosvetová..

V stanovách NATO sa mimochodom jasne píše, že do Aliancie nemôže vstúpiť žiadna krajina vo vojenskom konflikte.

Zdroj: spravodajca TASR Ladislav Vallach


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Amerika kritizuje Maďarsko: Kto bráni Ukrajine, aby bola súčasťou NATO, ten bráni mieru!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php