eReport.sk
Dolár utešene rastie
Na ilustračnej snímke americký dolár a jedno euro. Foto: tasr/ap

Americký zákon hrozbou pre Európu. EÚ zopakovala silné obavy: Chceme od USA riešenie!

EÚ zopakovala svoje silné obavy v súvislosti s infláciou. Únia zároveň očakáva, že USA ponúkne konštruktívne riešenie. Obavy Únie sa týkajú inflácie a s tým spojenej legislatívy v Spojených štátoch. Podľa predstaviteľov EÚ americký zákon obsahuje diskriminačné ustanovenia, ktoré sú hrozbou pre Európu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová v sociálnej výdajni v bratislavskej Petržalke.
  2. Orbán v Slovinsku o energetike

EÚ očakáva, že Spojené štáty budú konštruktívne riešiť jej obavy vyplývajúce z amerického zákona o znižovaní inflácie. Táto výzva odznela v pondelok na treťom ministerskom stretnutí transatlantickej Rady pre obchod a technológie (TTC) v College Park v štáte Maryland. Na správu Európskej komisie (EK) upozornil spravodajca TASR.

Diskriminačné ustanovenia a rušivé dotácie

Spojené štáty zastupovali šéf diplomacie Antony Blinken, ministerka obchodu Gina Raimondová, americká obchodná zástupkyňa Katherine Taiová. EÚ zase podpredsedovia EK Margrethe Vestagerová a Valdis Dombrovskis.

Únia zopakovala svoje silné obavy z diskriminačných ustanovení tohto zákona a rušivých dotácií. Očakáva, že USA budú konštruktívne riešiť jej obavy. V oblasti digitálnej infraštruktúry EÚ a USA naznačili, že uľahčia projekty, ktoré posilnia odolnosť citlivých infraštruktúr. Ide o strategické pozemné a podmorské káble.

Tlak na globálne dodávateľské reťazce

S cieľom urýchliť zavádzanie elektromobilov USA a EÚ pripravia spoločnú medzinárodnú normu o nabíjacích systémoch pre ťažké úžitkové vozidlá. Tá sa má prijať do roku 2024. V roku 2023 chcú vypracovať odporúčania pre verejnú elektrickú infraštruktúru nabíjania elektromobilov.

Ruská agresia proti Ukrajine vyvinula tlak na globálne dodávateľské reťazce. Preto EÚ a USA podpísali dve dohody. Jedna sa týka mechanizmu včasného varovania na spoločné riešenie a zmiernenie narušení dodávateľského reťazca polovodičov. V druhom prípade ide záväzok vzájomnej transparentnosti dotácií na polovodiče.

Preskúmajú tiež politické nástroje

Obe strany budú spolupracovať na združovaní digitálnych zdrojov. Cieľom v tejto súvislosti je riešiť kľúčové výzvy v oblasti klimatických zmien. A tiež predpovede extrémneho počasia, zdravia alebo inteligentného poľnohospodárstva a sprístupnia ich partnerským krajinám.

Spolupráca v rámci TTC bola kľúčová pre rýchle a zosúladené zavedenie kontrol vývozu pokročilých technológií do Ruska. EÚ a USA sa dohodli na ďalšej spolupráci v tejto oblasti. Preskúmajú tiež politické nástroje, ktoré by sa dali použiť na riešenie netrhových hospodárskych politík a praktík ako aj možnosti spoločného úsilia pri riešení hospodárskeho nátlaku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Americký zákon hrozbou pre Európu. EÚ zopakovala silné obavy: Chceme od USA riešenie!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti