Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v sobotu v Istanbule stretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Na programe rokovaní bolo okrem vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy aj úsilie Švédska o členstvo v Severoatlantickej aliancie (NATO).
TASR informuje podľa agentúry DPA. Okrem situácie v Gaze diskutovali Blinken s Erdoganom o konečných krokoch vedúcich k ratifikácii žiadosti Švédska o vstup do NATO zo strany Ankary. Predmetom rokovaní bol aj predpokladaný predaj amerických stíhačiek F-16 Turecku. Uviedla to turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.
Na schôdzke za zatvorenými dverami sa zúčastnil aj šéf tureckej tajnej služby a americký veľvyslanec v Turecku. Predajom spomínaných stíhačiek už Erdogan podmienil plnohodnotné hlasovanie tureckého parlamentu o žiadosti Švédska. To pripomína DPA.
Mohlo by vás zaujímať:
Švédsko požiadalo o vstup do NATO v máji 2022. Toto rozhodnutie ovplyvnila vojenská invázia Ruska na susednú Ukrajinu. Štokholm dúfal, že sa súčasťou Aliancie stane už v lete toho istého roka. Turecko však obvinilo Švédsko z nedostatočnej snahy pri zaobchádzaní s „teroristickými organizáciami“ ako Strana kurdských pracujúcich (PKK). Žiadosť Štokholmu odmietlo ratifikovať.
Turecký prezident je ostrým kritikom vojenského ťaženia Izraela v Pásme Gazy, pripomína DPA. Jeho vláda udržiava kontakty s radikálnym palestínskym hnutím Hamas a odmieta označiť toto zoskupenie za teroristickú organizáciu tak, ako to už urobili EÚ i USA.
Skôr v priebehu dňa sa Blinken stretol aj s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom a diskutoval s ním o „humanitárnej kríze v Gaze“, oznámil Fidanov úrad na platforme X.
Blinken po Turecku ďalej zamieri na Blízky východ v rámci svojej štvrtej cesty do tohto regiónu za uplynulé tri mesiace. Očakáva sa, že navštívi Jordánsko, Katar, Spojené arabské emiráty, Saudskú Arábia, Izrael, Západný breh Jordánu a Egypt.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Blinken sa v Istanbule stretol s prezidentom Erdoganom. O čom hovorili?