eReport.sk
Na nedatovanej snímke nový experimentálny liek proti ochoreniu COVID-19 molnupiravir od americkej farmaceutickej spoločnosti Merck & Co.
Experimentálny liek proti covidu molnupiravir spoločnosti Merck & Co. Foto: tasr

Americkí odborníci odporučili liek proti COVID-19: Ženy by si pred jeho užitím mali spraviť dôležitý test!

Skupina odborníkov vymenovaná americkou vládou, ktorá je poradovým orgánom amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), v utorok podporila použitie lieku proti ochoreniu COVID-19 vyvinutého americkou farmaceutickou spoločnosťou MSD. Pripravili tak pôdu pre schválenie tohto lieku americkým regulačným úradom, píše agentúra AP.

Odporučili liečivo od spoločnosti MSD

Použitie a benefity lieku podporilo 13 členov skupiny odborníkov, zatiaľ čo 10 sa vyjadrilo proti. Skupina tento liek pritom odporučila po niekoľko hodinovej diskusii o jeho prínosoch a rizikách spojených s jeho užívaním. Liečivo môže totiž mať podľa expertov z FDA toxické účinky na vývoj plodu a vyvolať chyby plodu. Odborníci, ktorí podporili použitie lieku, preto zdôraznili, že by ho nemali podávať tehotným ženám a že ženy by pred začiatkom jeho užívania mali podstúpiť tehotenský test.

Je účinný pre ľudí s miernymi príznakmi

Poradový orgán odporučil liečivo od spoločnosti MSD pre dospelých ľudí s miernymi príznakmi ochorenia, u ktorých hrozí vyššie riziko, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Ide predovšetkým o ľudí trpiacich obezitou, astmou alebo ľudí vyšších vekových kategórií, uvádza AP. FDA sa pri schvaľovaní lieku od MSD nemusí držať odporúčaní tohto poradového orgánu, očakáva sa však, že o jeho prípadnom schválení rozhodne ešte pred koncom tohto roka.

Bude vás zaujímať:

  1. Cestovanie a Covid-19

Podľa AP by schválenie liečiva molnupiravir od MSD mohlo výrazným spôsobom zmeniť liečbu ochorenia COVID-19. Ide totiž o prvý liek, ktorí pacienti môžu užívať doma, čo by mohlo pomôcť uvoľniť tlak, ktorému v súčasnosti pre pandémiu koronavírusu čelia mnohé nemocnice. Vďaka lieku by tiež mohla klesnúť úmrtnosť v súvislosti s COVID-19.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Americkí odborníci odporučili liek proti COVID-19: Ženy by si pred jeho užitím mali spraviť dôležitý test!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti