eReport.sk
Vedci, laboratórium, výskum, covid.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Ako s vami „zamáva“ covid, ak sa nakazíte? Vedci: Jeho priebeh možno predvídať!

Americkí vedci našli v krvi citlivý biomarker, podľa ktorého sa dá predpokladať, ako závažný bude u nakazenej osoby priebeh ochorenia COVID-19. V štúdii zverejnenej v časopise Scientific Reports vedci zo Zdravotníckej univerzity v Južnej Karolíne (MUSC) uvádzajú, že by mohlo ísť o lipid nazývaný sfingozín.

U bezpríznakových pacientov, ktorí mali pozitívny test na ochorenie COVID-19, zaznamenali v porovnaní s pacientmi s negatívnym výsledkom testu mierne zvýšenú hladinu sfingozínu. V prípadoch pacientov, u ktorých sa príznaky ochorenia rozvinuli, experti pozorovali až 15-násobné zníženie úrovne tohto lipidu.

Tri štvrtiny asymptomatických pacientov mali tiež zvýšenú hladinu enzýmu ceramidáza. Zároveň u väčšiny symptomatických pacientov ceramidáza nebola detekovaná vôbec. Enzým ceramidáza sa totiž podieľa na tvorbe sfingozínu. Podľa tejto štúdie je sfingozín v predpovedi závažnosti covidu úspešný až na 99 percent.

Analýza úrovne rôznych lipidov je však finančne náročná a vyžaduje sofistikované vybavenie. Tento spôsob predpovedania covidu preto nie je v súčasnosti využiteľný. Autori však očakávajú, že bude možné vytvoriť test na báze ELISA, podobný klasickému testu PCR.

Sfingolipidy sú molekuly dôležité pre integritu bunkovej membrány a komunikáciu medzi bunkami. Môžu regulovať zápal a riadiť imunitný systém v reakcii na rôzne infekcie, uvádza sa v štúdii.

Viac správ z oblasti vedy súvislosti s covidom čítajte tu:

  1. Vakcína comirnaty od Pfizer-BioNTech
  2. Covid spôsobuje stratu inteligenčného kvocientu
  3. Delta variant, koronavírus, covid

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako s vami „zamáva“ covid, ak sa nakazíte? Vedci: Jeho priebeh možno predvídať!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti