eReport.sk
Schmögnerová ponúkla scenáre
Brigita Schmögnerová na diskusii Stredoeurópskeho fóra 17. novembra 2009 v Bratislave. Foto: tasr

Ako s rozpočtom? Schmögnerová ponúkla scenáre: Heger by mal už riadiť prípravu krízového variantu!


Schmögnerová ponúkla scenáre, ktoré sa môžu naplniť pri schvaľovaní tzv. zákona roka, Teda návrhu štátneho rozpočtu z dielne ministerstva financií, ktoré vedie minister Igor Matovič (OĽANO). Bývalá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová ostatný víkend vo svojom komentári na portáli denníka Pravda pripomenula, že premiér Eduard Heger (OĽANO), nemá príliš mnoho možnosti, čo sa týka hľadania podporných hlasov pre návrh rozpočtu v parlamente. „Vyzerá to tak, že rozpočet nemá podporu v parlamente,“ pripustil aj samotný Matovič v pondelok (5.12.) v rozhovore pre Expres.

Schmögnerová vo svojom komentári hneď v úvode pripomenula nekonečný maratón rokovaní vlády s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Pripomíname, že v ich finiši Hegerov kabinet napokon zástupcom lekárov ustúpil.

Exministerka hodnotila aj rokovanie s LOZ

„Aj časť triezvo rozmýšľajúcich ľudí podľahla presviedčaniu Igora Matoviča, že Lekárske odborové združenie vydiera vládu. Matovič sa pohráva s touto spoločnosťou a cena, ktorú za to platíme, je vysoká. Počnúc pravdepodobne odvrátiteľnými úmrtiami počas pandémie a novými, pokiaľ by k dohode medzi vládou a LOZ nedošlo, končiac neefektívne vynaloženými finančnými prostriedkami, ktoré neprimerane navýšili dlh štátu,“ konštatovala exministerka, ktorá „strážila“ štátnu kasu od roku 1998 a v roku 2000 dostala od britského časopisu Euromoney ako prvá žena ocenenie „Najlepší minister financií“.

A ešte horšie, ak (vláda) nemá krízový scenár pre prípad, že rok 2023 sa bude musieť riadiť rozpočtovým provizóriom.

Brigita Schmögnerová.

Schmögnerová poukázala na to, že LOZ predložilo svojich osem požiadaviek vláde pred niekoľkými mesiacmi, minister Vladimír Lengvarský však podľa jej slov cynicky vyhlásil, že si počká, koľko z ohlasovaných výpovedí lekárov sa naozaj uskutoční. „Dohodu sa bez účasti Matoviča napokon podarilo dosiahnuť päť minút pred dvanástou. To, či sa bude skutočne realizovať, bude závisieť aj od schválenia zákona o štátnom rozpočte.“

Exministerka financií však schválenie návrhu rozpočtu nevidí ani trochu ružovo. Upozorňuje na to, že bez opozície to vláda „nedá“. A to, čiu podporu sa hegereovcom v tejto súvislosti podarí zabezpečiť, stále nie je jasné. Schmögnerová zároveň dvíha varovný prst: „Horšie je, ak si to ponecháva až na deň pred vianočnými sviatkami či pred Silvestrom. A ešte horšie, ak nemá krízový scenár pre prípad, že rok 2023 sa bude musieť riadiť rozpočtovým provizóriom.“

SaS vraj rozbije aj vládu Petra Pellegriniho

U koho môže Eduard Heger hľadať podporu? – kladie si rečnícku otázku bývalá vládna politička. „SaS nepodporí štátny rozpočet nielen preto, že ho predkladá Igor Matovič. Je to neoliberálna strana, ktorej mantrou sú nízke dane a vyrovnaný štátny rozpočet. Za každú cenu. Strane Hlas-SD, ktorá, ako sa zdá, počíta s tým, že jej vládnym partnerom po budúcich voľbách by mohla byť SaS, treba pripomenúť, že triáda sociálny štát, nízke dane a vyrovnaný rozpočet existuje iba v ríši snov. SaS má prax v rozbíjaní vlád, rozbije aj vládu Petra Pellegriniho,“ s dôrazom analyzuje Schmögnerová možnosti.

Sú prikovaní ku stoličkám, Smeru preto neustúpia

Podľa nej, „Hlas-SD, pokiaľ sa nedá prehovoriť, štátny rozpočet nepodporí.“ Zároveň pripomína, že strana Roberta Fica len ťažko dosiahne dohodu s vládou na konkrétnom termíne predčasných volieb. Rovnako podľa Schmögnerovej postoj vlády neovplyvní ani nedávna výzva prezidentky Zuzany Čaputovej v NR SR.

Menšinovej vláde zostane oslovovať tých, ktorí sa do NR SR dostali pod hlavičkou ĽS NS. Minister Ján Budaj – ak bude chcieť dostáť svojmu slovu – bude musieť z vlády odísť.

Komentuje situáciu exministerka financií.

„A pretože je táto vládna koalícia prikovaná k svojim vládnym stoličkám, neustúpi požiadavke Smeru-SD spojiť s hlasovaním o štátnom rozpočte hlasovanie o predčasných voľbách. Nič nezmení ani oneskorená výzva prezidentky z jej tohtoročnej správy o stave republiky prednesenej v NR SR. Menšinovej vláde zostane oslovovať tých, ktorí sa do NR SR dostali pod hlavičkou ĽS NS. Minister Ján Budaj – ak bude chcieť dostáť svojmu slovu – bude musieť z vlády odísť,“ komentuje exministerka financií.

Na plán obnovy reaguje Schmögnerová takisto kriticky

Čo ak NR SR štátny rozpočet neschváli? „Predpokladajme, že takáto možnosť nenastane. No prezieravý politik by mal rátať i s touto možnosťou a predseda vlády by mal už teraz riadiť prípravu krízového variantu. Čo z jednej dvanástiny tohtoročného rozpočtu bude prednostne pokrývať ten-ktorý mesiac roku 2023? Zákon o rozpočtových pravidlách v čase svojho vzniku nepočítal s európskymi zdrojmi a pokiaľ sa interpreti zákona nepokúsia do jednej dvanástiny zahrnúť aj európske zdroje, bude ich mať vláda k dispozícii v plnom rozsahu. To by situáciu uľahčilo. Za predpokladu, že ich bude vedieť efektívne využiť. Podľa Rady vlády pre Plán obnovy a odolnosti SR prechádza plán obnovy z ´reformnej do investičnej fázy´. Nateraz má ísť o výzvy za jednu miliardu eur,“ pripomenula bývalá ministerka.

Až nový minister spravodlivosti zreálnil realizáciu súdnej mapy, ďalší z míľnikov plánu obnovy.

Konštatovala Brigita Schmögnerová.

Odborníčka na ekonomiku ďalej uviedla: „Z plánu obnovy zostáva okolo 5 mld. eur. Použitie časti z nich je ohrozené, pretože sa neplnia míľniky, ktoré si vláda dala do Plánu obnovy a odolnosti. Dáva to za pravdu tým, ktorí kritizovali spôsob prípravy tohto dokumentu: bez účasti širokej odbornej verejnosti. Optimalizáciu siete nemocníc NR SR schválila, ale petičné akcie a protesty proti jej realizácii nás ešte len čakajú. Až nový minister spravodlivosti zreálnil realizáciu súdnej mapy, ďalší z míľnikov plánu obnovy.“

Nemuselo by to byť kritické, ale zrejme bude

Schmögnerová sa dotkla aj problému výdavkových limitov rozpočtu, ktoré vláda napriek sľubu Bruselu, do návrhu rozpočtu nezapracovala. A to nás podľa jej slov môže stáť pár sto miliónov. „Ak však štátny rozpočet schválený nebude, i keby v ňom výdavkové limity zapracované boli, míľnik by sa nesplnil,“ varuje exministerka.

„Summa summarum: pri dobrom manažovaní prostriedkov štátneho rozpočtu v prípade nežiaduceho rozpočtového provizória a efektívnom manažovaní európskych zdrojov, ku ktorému sa táto vládna koalícia vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, by nemusel byť budúci rozpočtový rok ani v prípade provizória kritický. To by sme však museli mať vo vláde schopných krízových manažérov,“ dodala Brigita Schmögnerová.

Zdroj: pravda.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako s rozpočtom? Schmögnerová ponúkla scenáre: Heger by mal už riadiť prípravu krízového variantu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne