eReport.sk
Andrej Doležal, foto: tasr

Ak cestujete vlakom pozor! Nový železničný grafikon začne platiť už o pár dní

Nový grafikon už čoskoro. Nový železničný grafikon, ktorý začne platiť o niekoľko dní, má prilákať viac ľudí do vlakov. Uviedol to vo štvrtok minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Tlačovú besedu ku grafikonu s Útvarom hodnoty za peniaze by podľa jeho slov malo mať ministerstvo dopravy 8. decembra.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke zverejnej ruským ministerstvom obrany ruskí vojaci nabíjajú húfnicu Msta-B kalibru 152.4 mm na neuvedenej lokalite na Ukrajine 10. septembra 2022.
  2. Na satelitnej snímke krížnik Moskva v prístavnom meste Sevastopol na Kryme 7. apríla 2022.
  3. Na ilustračnej snímke osobný vlak rakúskeho dopravcu Österreichische Bundesbahnen (ÖBB).
  4. Na ilustračnej snímke vonkajší pohľad na vozeň IC vlaku.

„Základný princíp nového grafikonu, dôvod, prečo sme ho robili, je, že chceme, aby vlakom cestovalo viac ľudí. Chceme zvýšiť ponuku vlakov tak, aby sme presvedčili viac ľudí na cestovanie vlakom,“ spresnil Doležal.

Rýchlik má ísť rýchlo

Cieľom grafikonu je podľa ministra dopravy zrýchliť diaľkovú dopravu a zvýšiť objem regionálnej dopravy. „To je to kľúčové,“ podčiarkol. Diaľkové expresné rýchliky preto budú zastavovať iba v niektorých staniciach. „Významne však posilňujeme regionálnu dopravu,“ podčiarkol.

Doležal si podľa svojich slov uvedomuje, že so zmenou grafikonu budú niektorí občania nespokojní. „To bude vyvažované, respektíve prevažované väčším objemom nových cestujúcich, ktorých chceme do vlakov prilákať práve zvýšenou ponukou vlakov, najmä v regionálnej doprave,“ povedal.

Chceme to urobiť poriadne

Poznamenal, že takúto reformu podstúpili viaceré krajiny desať, dvadsať rokov dozadu. „U nás na to nikdy možno nebola vôľa, ani odvaha. Chceme to robiť poriadne. Tento grafikon vychádza z tzv. plánu dopravnej obslužnosti pri základnej téze, že ´vlaky budú jazdiť tam, kde to dáva zmysel´. Áno budú lokality, kde vlaky prestanú jazdiť, lebo sa to neoplatí, pretože nimi jazdia jednotky cestujúcich,“ doplnil.

Bude tlačová beseda

„Budúci týždeň vo štvrtok (8. 12.) bude tlačová beseda, ktorú budeme mať spolu s Útvarom hodnoty za peniaze, kde celý grafikon, aj  kľúčové zmeny v ňom odprezentujme. Návrh grafikonu sme urobili, ako sme najlepšie vedeli. Pripúšťam však, že sa v niektorých lokalitách bude časom meniť,“ dodal minister dopravy.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ak cestujete vlakom pozor! Nový železničný grafikon začne platiť už o pár dní

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti