eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: tasr

Aj Fínsko má problémy s elektrinou. Riziko krátkodobých výpadkov sa zvýšilo

Riziko krátkodobých výpadkov elektrickej energie vo Fínsku sa v poslednom období zvýšilo. Uviedol to vo štvrtok prevádzkovateľ prenosovej sústavy Fingrid. Ako dôvod uviedol neistotu, čo sa týka domácej produkcie aj dovozu zo zahraničia.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
  2. Na ilustračnej snímke časti rakety po ostreľovaní v Kramatorsku.

Podľa spoločnosti Fingrid riziko rastie čiastočne v dôsledku neistoty ohľadne spustenia tretieho jadrového bloku elektrárne Olkiluoto do komerčnej prevádzky. Problémy Fínska môže spôsobiť aj fakt, že susedné Švédsko, ktoré je kľúčovým vývozcom elektrickej energie, plánuje v období od 9. do 18. decembra odstaviť najväčší jadrový blok Oskarshamm 3.

Odstavená elektráreň

Navyše, štvrtý reaktor elektrárne Ringhals zostáva odstavený až do 31. januára. „Dostatočné dodávky elektrickej energie vo Fínsku počas tejto zimy sú momentálne omnoho neistejšie než predtým,“ uviedol Fingrid.

Znižujú spotrebu

Fínsko sa podobne ako ďalšie európske krajiny snaží nájsť možnosti na zníženie spotreby energií potom, ako dodávky z Ruska začali v dôsledku sankcií EÚ voči Moskve za útok na Ukrajinu klesať. V tejto súvislosti Fingrid dodal, že Fíni na znížení spotreby pracujú a napríklad domácnosti znížili v novembri spotrebu elektrickej energie oproti novembru minulého roka takmer o desatinu. K zníženiu spotreby v prípade núdze sa zaviazali aj firmy a verejný sektor.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Aj Fínsko má problémy s elektrinou. Riziko krátkodobých výpadkov sa zvýšilo

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti