eReport.sk
Ján Figeľ. Foto: tasr

Aj Figeľ chce otvárať kostoly: Nevšimol si, čo sa na Slovensku deje?

Slovenskí katolícki biskupi sa pri spoločnom rokovaní zhodli, že podnet Jána Figeľa na podanie návrhu na Ústavný súd SR vo veci úplného zákazu verejných bohoslužieb je dobrá iniciatíva. Tvrdia, že praktické znemožnenie nielen verejných slávení, ale aj individuálnej pastoračnej služby na základe platných nariadení predstavuje neadekvátny, ba aj neúnosný zásah verejnej moci do náboženského života.

„Opakované žiadosti cirkvi o nápravu, žiaľ, štátni predstavitelia neberú do úvahy,“ povedal predseda KBS Stanislav Zvolenský. Dodal, že cirkev už rok nabáda na dôsledné zachovávanie opatrení, pokoj a trpezlivosť. Biskupi tvrdia, že cirkev v úsilí o spoločné dobro a ochranu života obyvateľov zniesla viaceré nadmerné zásahy do svojho pôsobenia, a to bez sporov a konfliktov.

Odstavený na druhú koľaj

Avšak stav pretrvávajúci od nového roka, ktorý duchovný život v krajine celkom odsunul na vedľajšiu koľaj, vyvoláva podľa biskupov čoraz väčšiu nespokojnosť. Biskupi vnímajú, že ľudia si oprávnene žiadajú primeranejšie určenie pravidiel vzhľadom na svoje duchovné potreby. Hoci cirkev podľa Zvolenského robí, čo je v jej silách, aby sa ťažkosti riešili komunikáciou a dohodou, mnohí nadobúdajú presvedčenie, že štát pre vnútorné spory stratil ochotu zaoberať sa duchovnými potrebami svojich obyvateľov. „Spôsob, ktorým sa obmedzujú možnosti pastoračnej služby, a s nimi aj uplatňovanie náboženskej slobody v krajine, žiaľ, prekračuje hranice primeranosti. V danej situácii preto všetci slovenskí biskupi iniciatívu pána Figeľa vnímajú ako správnu a potrebnú,“ uzavrel predseda KBS. Vo februári prehlásil aj exminister práce Milan Krajniak, žeby kostoly videl najradšej otvorené.

Predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a expredseda KDH Ján Figeľ podal na Generálnu prokuratúru ďalší podnet vo veci zákazu verejných bohoslužieb. Ide o návrh, ktorým aktualizoval svoj podnet z 15. februára. Opiera sa o rozhodnutie vlády predĺžiť výnimočný stav o ďalších 40 dní. Vtedy považoval zákaz verejných bohoslužieb za porušenie ústavného a medzinárodného práva.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Aj Figeľ chce otvárať kostoly: Nevšimol si, čo sa na Slovensku deje?

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti