eReport.sk
Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

Krajniak chce proti covidu bojovať modlitbou. Ľudia sa mu vysmiali: Ste po lobotómii? Či pijete?

O niekoľko storočí krok späť! Zatiaľ, čo vedci pilne pracujú na protipandemických stratégiách, firmy o dušu vyrábajú vakcíny a bežní ľudia dodržiavajú prísne bezpečnostné pravidlá, minister práce sa rozhodol inšpirovať trendom z 18. storočia. Milan Krajniak známy aj ako Posledný križiak začal verejne brojiť za otvorenie kostolov. A to v čase, keď sa Slovensko ocitá na prvých priečkach v úmrtnosti na počet obyvateľov. Podľa Krajniaka sa totiž proti vírusu Covid – 19 dá bojovať nielen vakcínou, testovaním či prevenciou, ale aj monológom adresovaným najvyššiemu. A čo na to odborníci a bežní ľudia?

„V našich životoch sa dejú veci, ktoré sú logické a vedecky vysvetliteľné. Ale dejú sa aj veci, ktoré nedávajú vedeckú logiku, a predsa sú v našich životoch rovnako reálne a môžu nám pomôcť,“ začal svoj status Krajniak na sociálnej sieti s určitým metafyzickým nádychom. No minister zaťal ešte hlbšie a rozhodol sa rozbiť imaginárne zámky na slovenských svätostánkoch.

Zvláštny jav

Šéf rezortu práce priznal, že si urobil akúsi vlastnú štúdiu či pozorovanie ohľadom diania v zariadeniach sociálnych služieb. Podľa neho sa situácia v súvislosti s pandémiou zlepšila aj pre obetavú prácu zamestnancov či celoplošné testovanie klientov. Podotkol ale, že nie všetko sa dá vysvetliť vedeckou cestou. „Lenže zaznamenali sme aj jeden jav, ktorý sa nedá vysvetliť vedecky a logicky,“ podčiarkol záhadne minister. Tu sa už na scénu dostáva vysoko koncentrované mystično.

Krajniak chce proti vírusu bojovať otvorenými kostolmi a modlitbou. – Foto: Facebook/MK

„Čoraz častejšie nás klienti a aj zamestnanci zariadení žiadajú o duchovnú službu. Pretože na vlastnej aj sprostredkovanej skúsenosti vidia, že modlitba ľuďom pomáha. Zjednodušene povedané, v zariadeniach s covidom, kde sa s klientami chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti Svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, z takýchto zariadení nám hlásia lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc,“ popisuje detaily svojho „výskumu“ Krajniak.

Milan Krajniak (Sme rodina). – Foto: tasr

Liturgia verzus vírus

Minister uviedol, že vo svojom pátraní po magickej duchovnej pomoci zašiel ešte ďalej a o informácie sa popýtal aj v nemocniciach. A zdravotnícke zariadenia vraj jeho teóriu potvrdili: Modlitba pomáha!

Popostrčený v svojom bádaní, sa tak začal otvorene pýtať: „Prečo by sme mali otvoriť kostoly pre veriacich skôr ako obchody a kiná pre všetkých?“ Posledný križiak si ale rovno aj odpovedá. „Nielen preto, že účasť na bohoslužbách je ako súčasť náboženskej slobody chránená ústavou a návšteva kina nie. Nielen preto, že záhradkárske potreby sme otvorili, lebo ide jar. Je tu ešte jeden rozdiel. Účasťou na bohoslužbách umožníme veľkej skupine ľudí na Slovensku, aby sa modlili a prosili Boha prostredníctvom liturgie nielen za seba samých, ale za všetkých ľudí na Slovensku,“ uvažuje minister práce.

Komentujúci na sociálnej sieti sa Krajniakovi vysmiali. – Foto: Facebook/MK

Ako Trnavčania zvíťazili nad morom

Krajniak verí, že práve vypovedané slovo v modlitbe má svoju moc. Síce priznal, že na potvrdenie svojho tvrdenia nemá výsledky žiadnej vedeckej štúdie, no je overiteľná vraj príbehom z minulosti. „V roku 1710 koncom jari zasiahol mesto Trnava mor. Prvá obeť bola zaznamenaná 19. júna 1710. Nasledovali mesiace a mesiace tvrdého lockdownu, ale nepomáhali. V novembri 1710 bola Trnava stále „zavretá”, ale mor sa šíril ďalej a kosil bohatých aj chudobných. Zúfalí občania sa rozhodli v spoločnej modlitbe prosiť o pomoc Pannu Máriu. 21. novembra 1710 sa celé mesto zhromaždilo v Dóme sv. Mikuláša pri zázračnom obraze Panny Márie. Potom po modlitbách v procesii obišli námestie a Trojičný stĺp a za hlaholu všetkých zvonov v meste sa vrátili naspäť do Dómu sv. Mikuláša. A stal sa zázrak. Od toho momentu mor skončil. Od toho momentu už v Trnave nikto na mor nezomrel,“ vyrukoval s historkou z 18. storočia Krajniak.

Odborníci v bielych plášťoch

Politológ Radoslav Štefančík si ale myslí niečo iné. „Sú otázky, ktoré patria politológom, ale sú otázky, ktoré by mali smerovať skôr odborníkov v bielych plášťoch. Otázka k vyjadreniu pána Krajniaka by možno mala smerovať práve do druhej skupiny odborníkov. Verím, že pánovi ministrovi by vedeli pomôcť,“ krúti hlavou odborník.

Politológ Radoslav Štefančík. – Foto: eReport

Zbavme sa vplyvu cirkvi

„Ako politológ však so zdesením konštatujem, že tu začína fungovať salámová metóda postupného pretláčania náboženstva do verejného života,“ myslí si Štefančík. Dodáva, že vieru v Boha považuje u každého za súkromnú vec a štát je naďalej sekulárnym, tak ako to je uvádzané v ústave. „A tak by to malo ostať aj naďalej. Štát by sa mal vplyvu cirkvi zbavovať a nie naopak,“ radí Štefančík.

Krajniakov status rozhorčil ľudí. – Foto: Facebook/MK

Ste pili?

Samotného Krajniaka si pod statusom vychutnali aj viacerí komentujúci. A tí mu nič nedarovali. „Fakt vážne? Deň čo deň vymýšľate hlúposti a totálne kraviny. Prosím, riešte už konečne podstatné veci, starajte sa o krajinu,“ rozhorčil sa jeden z diskutérov. V kritike pokračoval aj ďalší: „Vy tam máte lobotómiu všetci dokopy, každým statusom ma o tom presviedčate viac a viac.“ „Ja pevne dúfam že toto píšete pod vplyvom nejakého dobrého vína a nemyslíte to vôbec vážne, len srandujete,“ píše ďalší komentujúci.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajniak chce proti covidu bojovať modlitbou. Ľudia sa mu vysmiali: Ste po lobotómii? Či pijete?

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre