Budú! Dvaja Slováci dokonca patria k technologickej špičke, ktorá dnes pomáha svetovej AI napredovať. Obaja, neprekvapivo, pôsobia v zahraničí.
Tretí sa ako právnik podieľa na tvorbe medzinárodných štandardov pre fungovanie umelej inteligencie (artificialintelligence – AI). Funguje v Bratislave, dokonca v štátnej správe.
Z Bratislavy k Elonovi Muskovi
Andrej Karpathy je jedným z najzvučnejších mien v obore. Pochádza z Bratislavy, no v roku 2001, keď mal 15, presídlil s rodičmi do Kanady. Tam vyštudoval (University of Toronto a potom University of British Columbia).
Z Kanady prešiel vedľa, do USA, kde bol zodpovedný za zavedenie úspešného kurzu pre „hĺbkové učenie“ (deeplearning) na Stanfordskej univerzite. V roku 2015 patril k jedným zo zakladateľov proejktu OpenAI, z ktorého vzišiel dnes asi najznámejší AI produkt sveta, ChatGPT.
V roku 2017 prešiel k Elonovi Muskovi, do Tesly, kde sa stal riaditeľom pre AI. Zodpovedal napríklad vytvoreniu počítačového videnia pre autopilota Tesly.
V roku 2022 sa osamostatnil. Venuje sa myšlienke využívania AI vo vzdelávaní cez svoj projekt Eureka Labs. Je veľmi činný aj ako bloger, patrí tak trochu ku guruom AI vo svete.
Magnát počítačových hier
Marek Rosa sa počítačom profesionálne venuje od strednej školy. Až tak, že nikdy nemal potrebu urobiť si vysokoškolský diplom. Po krátkej kariére v IT pre iné firmy založil vlastnú firmu, ktorá sa venuje vývoju počítačových hier. Zvlášť jedna z nich, Space Engineers, sa stala mimoriadne úspešnou (ide o hru, v ktorej si staviate rakety a dobýjate vesmír, obsahuje teda aj prvky učenia).
Marek zarobené peniaze vložil do rozvoja AI. V súčasnosti pripravuje pre trh prvú hru s prvkami AI (postavy sa teda rozvíjajú a učia). Vo svetovej komunite ľudí, ktorí sa venujú umelej inteligencii patrí k známym menám.
Aj regulácia určí, ako sa AI bude ďalej rozvíjať
Pôsobí v expertnej skupine AIGO organizácie OECD aj vo Výbore pre umelú inteligenciu Rady Európy. Juraj Čorba je právnik, medzinárodne mimoriadne aktívny, pôsobí na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI).
Práve regulácia rozvoja umelej inteligencie bude kľúčová pre určovanie ďalšieho rozvoja tejto prelomovej technológie.
Mimochodom, technológie, ktorá môže výrazne ovplyvniť aj geopolitiku, vzhľadom na to, že momentálne sa špičkový vývoj sústreďuje najmä v USA, kde do vývoja idú masívne prostriedky.
Podľa odborníkov AI v nasledujúcich desiatich rokoch mimoriadne výrazne zmení fungovanie sveta. Je dobré, že silný hlas v tejto oblasti majú ľudia pochádzajúci zo Slovenska.
Zdroj: eReport, euractiv, wikipedia, karpathy
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
ŠPECIÁL AI ovládne svet! Budú Slováci pri tom?