eReport.sk
Hibatullah Akhundzada. Foto: wikipedia

Afganský vodca: Taliban zachránil ženy pred útlakom

Vláda fundamentalistického hnutia Taliban zachránila ženy žijúce v Afganistane pred útlakom a prinavrátila im aj postavenie „slobodných a dôstojných ľudských bytostí“. Vyhlásil to v nedeľu afganský najvyšší vodca Hajbatulláh Áchúndzáda. Informovala o tom agentúra AFP.

Vyhlásenie zverejnenil pri príležitosti nadchádzajúceho sviatku íd al-adhá Áchúndzáda. Uviedol pritom, že v Afganistane sa prijali aj opatrenia na zabezpečenie „pohodlného a prosperujúceho života žien“ v súlade s islamským právom šaría.

Pripomenul, že všetky inštitúcie talibov majú povinnosť „pomôcť ženám pri presadzovaní ich práv na manželstvo, dedičstvo a iných práv“. Dekrét, ktorý vydali v decembri 2021 okrem iného postavil mimo zákona nútené manželstvá a zakotvil právo žien na dedičstvo a rozvod.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Chmelár o Káčerových útokoch
  2. O vojnách a mieri
  3. Progresívny fašizmus

OSN znepokojuje „rodový apartheid“

OSN minulý týždeň vyjadrila znepokojenie v súvislosti s „rodovým apartheidom“ zavedeným vládou Talibanu, ktorá zvýšila represívne opatrenia voči ženám. Od návratu hnutia k moci v auguste 2021 totiž dievčatá a ženy v Afganistane vylúčili z väčšiny stredných škôl, univerzít a verejnej správy. Okrem určitých odvetví už nesmú spolupracovať s medzinárodnými mimovládnymi organizáciami.

Osobitný spravodajca OSN pre Afganistan Richard Bennett v správe, ktorú predložil Rade OSN pre ľudské práva označil situáciu žien a dievčat v tejto krajine za „jednu z najhorších na svete“. Základom ideológie a moci Talibanu je podľa neho systematická diskriminácia žien a dievčat.

Námestníčka vysokého komisára OSN pre ľudské práva Nada Al-Nashifová dodala: „Za posledných 22 mesiacov sa obmedzili všetky aspekty života žien a dievčat. Sú diskriminované vo všetkých smeroch.“

Súčasný systém je výsledkom obetí mudžáhidov

AFP poznamenala, že Áchúndzáda vystupuje na verejnosti len veľmi zriedka. Vtedy, keď zverejňuje posolstvá pri príležitosti moslimských sviatkov. Ide o vyhlásenia na spôsob správy „o stave krajiny“.

„Na národnej úrovni sa opäť obnovila nezávislosť Afganistanu,“ konštatoval Áchúndzáda. Vyzdvihol odolnosť ekonomiky, snahy o utlmenie pestovania maku a zlepšenie bezpečnosti v štáte.

„Je našou spoločnou zodpovednosťou chrániť náš islamský systém a slúžiť mu,“ povedal. „Súčasný systém (v Afganistane) je výsledkom obetí tisícov mudžáhidov,“ dodal. Vyzval pritom systém chrániť a brániť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Afganský vodca: Taliban zachránil ženy pred útlakom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php