eReport.sk
Josep Borrell
šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Foto: tasr

Borrell: Za prevrat v Nigeri môže Putin! Africké krajiny trpia kvôli jeho záujmom


A čo kolonizátori z Únie? O tých sa pán Borell akosi nevyjadril. Za to šéf európskej diplomacie Josep Borrell deklaroval, že „imperialistické Rusko sa snaží využiť vojenské režimy v Afrike „ako figúrky vo svojej globálnej šachovej hre.“ Kto roky a roky v skutočnosti vykorisťuje štáty v Afrike?

Mohlo by vás zaujímať

  1. Josep Borrell
  2. Musí sa to zmeniť
  3. Obete propagandy
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Za všetko môže Putin!

Podľa agentúry DPA Borrell dodal, „že Rusko pod vedením prezidenta Vladimíra Putina v poslednom čase svojou lživou propagandou podnecuje v Afrike vojenské prevraty. A z vytvárania vojenských režimov profituje. Prostredníctvom svojich súkromných vojenských jednotiek. Ktoré drancujú bohatstvo tohto regiónu.“

Prevraty

Minulotýždňový prevrat v Nigeri bol v Afrike už piatym od roku 2021 – doteraz boli zvrhnuté demokraticky zvolené vlády v Mali, Sudáne, Guinei a Burkine Faso, napísal Borrell v príspevku na blogu zverejnenom v utorok večer.

Únia mizukantom

Borrell v pondelok v inom vyhlásení uviedol, že EÚ odmieta akékoľvek obvinenia zo zahraničného zasahovania do prevratu v Nigeri.

Európska únia po vojenskom prevrate, ktorý sa v Nigeri odohral minulý týždeň, s okamžitou platnosťou pozastavila finančnú podporu a spoluprácu v oblasti bezpečnosti s týmto africkým štátom.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS), ktoré navyše chce prijať všetky opatrenia na obnovenie ústavného poriadku, ktoré môžu zahŕňať aj použitie sily.

A čo kolonizátori z Únie?

Sú to ale naozaj Putinove súkromné vojenské oddiely, ktoré „drancujú bohatstvo krajín“ v Afrike? Uveďme si malý príklad.

 Bývalá francúzska kolónia Niger má jedny z najväčších svetových ložísk uránu, ktorý je kľúčovou zložkou pre fungovanie jadrového priemyslu.

A čuduj sa svete, ťaží z toho nie Putin, ale Únia. A najmä Francúzsko. To už desaťročia prevádzkuje v Nigeri veľkú uránovú baňu. Resp. francúzska spoločnosť Orano, predtým známa ako Areva.

A pokračovať by sme mohli veľmi dlho. Žijeme ale v dobe, kedy sa nielen z dávnej histórie vyberá len to, čo sa komu a ako hodí..

Zdroj: tasr, wikipedia

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borrell: Za prevrat v Nigeri môže Putin! Africké krajiny trpia kvôli jeho záujmom

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre