Nulová obranyschopnosť a klamlivé informácie o vojne! Špecialista na leteckú techniku Vladimír Koláček si myslí, že momentálne ochrana vzdušného priestoru na Slovensku rozhodne nie je dostatočná. Armáde nechýbajú len stíhačky, alebo systémy protivzdušnej obrany, ale aj také bežné veci ako prilby, alebo dostatočne a kvalitne vycvičení piloti. Súčasný stav si podľa neho vyžaduje relatívne veľkú investíciu.
Slovensko bez schopnosti brániť sa
V momentálnej situácii má Slovensko v podstate nula bojových lietadiel a zahraničnými partnermi vlastnené systémy protivzdušnej obrany, ktoré však nechránia naše územie, ale konkrétne vojenské objekty. Dá sa povedať, že Patrioty chránia to, čo má na Slovensku NATO, nie samotných Slovákov. „Prečo sú rozmiestnené v Kuchyni, v Malackách a na Sliači? Prečo nie sú na východnej hranici? Oni nechránia územie SR, ale objekty,“ podotkol uznávaný odborník.
Koláček evidentne nie je nadšený ani z toho, že majú vo všeobecnosti náš vzdušný priestor na starosti zahraničné vojenské sily. Tie podľa neho majú na starosti bežnú správu a sú pripravené riešiť možno tak nejaké zatúlané lietadlo. V prípade seriózneho problému však pravdepodobne na Slovensko neprídu. „Keby malo prísť k skutočnému vzdušnému incidentu, neviem, či by tu stíhali doletieť a pracovať na našom území,“ tvrdí Koláček.
Klamstvá o rusko-ukrajinskej vojne
V porovnaní s hlavným prúdom má Koláček trochu iný pohľad aj na vojnu na Ukrajine. Existujú vraj veľké rozdiely medzi západnými operáciami v Iraku a Juhoslávii a ruskou operáciou na Ukrajine. „Rusi neútočili na komunikačné centrá, elektrosústavu. Rusi tou operáciou ďaleko zaostávali za možnosťami, ktoré nám ukázali spojenci v Iraku a spojenci v Juhoslávii,“ pokračuje odborník.
Zdroj: eReport
Rusi podľa neho nemajú záujem dobiť Ukrajinu ako celok, ale získať juhovýchodné časti jej územia. „Rusi pravdepodobne napadli severovýchod len preto, aby viazali ukrajinské sily, aby ich Ukrajinci nemohli použiť na ochranu toho územia, o ktoré im išlo,“ vysvetľuje si odborník širší záber ruského útoku. V Kyjeve sa východná mocnosť mala podľa neho objaviť preto, aby sa tam pokúsila zmeniť politické pomery. Konflikt mu vo všeobecnosti dnes pripadá zamrznutý. Dodáva taktiež, že Rusi sa z niektorých častí stiahli dobrovoľne a to má platiť aj pre ukrajinské hlavné mesto Kyjev.
V relácii „Bez cenzúry“ sa taktiež dozviete:
Ako sa delila vojenská technika pri rozdelení Československa?
Prečo sa slovenské vojenské letectvo dostalo do katastrofálnej situácie?
Je Slovensko obranyschopné?
Aké sú pomery síl Ruska a Ukrajiny?
Potrebovala Ukrajina naozaj slovenské Migy?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Vojenský špecialista Koláček pre eReport: Sme v bode nula, nemáme stíhačky, prilby ani pilotov!