eReport.sk
999 žien zo Slovenska. Na ilustračne snímke nápis nad bránou koncentračného tábora Osvienčim.
999 žien zo Slovenska. Na ilustračne snímke nápis nad bránou koncentračného tábora Osvienčim. Foto: auschwitz.org

999 žien: Z prvého transportu Židoviek žijú posledné dve


999 žien. Pri pamätnej tabuli na železničnej stanici v Poprade si po roku opäť pripomenuli prvý transport židovských žien a dievčat do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Vedúci múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok pri tejto príležitosti upozornil, že pred 81 rokmi sa začala deportácia Židov z územia Slovenska. Bol to zároveň začiatok riešenia tzv. židovskej otázky.

„V tom prvom transporte bolo 999 žien. S najväčšou pravdepodobnosťou aj jeden židovský lekár. Dlho sme si mysleli, že poslednou žijúcou dámou z prvého transportu bola Laura Špániková. Zomrela v roku 2022. Podarilo sa mi však zistiť, že žijú ešte dve dámy. Jednu som dokonca navštívil. Žiaľ, s oboma je už veľmi ťažká komunikácia, takže Laura Špániková skutočne bola posledná, ktoré ešte vedela podať svedectvo,“ ozrejmil Korčok.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke pamätná tabuľa za Slovensko pri pamätníku obetiam holokaustu v Birkenau (Brezinka) na železničnej stanici v Poprade.
  2. 999 žien zo Slovenska. Na ilustračne snímke nápis nad bránou koncentračného tábora Osvienčim.
  3. Piotr Gliňski
  4. Budú Rusku čoskoro chýbať peniaze

999 žien

Deportácie sa začali 25. marca v roku 1942. Dievčatá dostali predvolanie a na jeho základe ich z miest a obcí previezli do Popradu. Do budovy, kde v súčasnosti stojí škola. To, že nejdú pracovať, pochopili až vtedy, keď prišli v dobytčích vagónoch do koncentračného tábora.

Na spomienke v Poprade sa zúčastnil aj Peter Chudý. Jeho mama aj stará mama pobyt v Auschwitz-Birkenau prežili, na rozdiel od ostatných rodinných príslušníkov, ktorých do koncentračného tábora deportovali. Aj vďaka rozprávaniu starej mamy sa snaží informácie z tohto obdobia šíriť na verejnosti. „Niekto musí to posolstvo posúvať ďalej. Niekto musí tým deťom vysvetliť, aké hrôzy tam ľudia zažili a prečo sa to nesmie opakovať. Mama prežila veľmi ťažký a smutný život, vrátila sa odtiaľ veľmi chorá a vôbec o tom nechcela hovoriť. O koncentračnom tábore mi ona nepovedala ani jedno slovo,“ uviedol Chudý.

Hriech našich predkov

Štátny tajomník ministerstva kultúry SR Radoslav Kutaš pri príležitosti výročia upozornil, že genocídou menšín sa v tej dobe riešila aj sociálna politika štátu. „Pripomíname si dnes udalosť, ktorá je hriechom našich predkov, našim dedičným hriechom a dedičstvom našej spoločnosti. Je to udalosť, pre ktorú niet ospravedlnenia a ktorá je hanbou, nielen tých, ktorí sa na nej osobne zúčastňovali, ale aj tých, ktorí boli ticho. Táto udalosť musí byť mementom pre súčasnú občiansku spoločnosť na Slovensku,“ uviedol v príhovore a zdôraznil, že holokaust nenastal zo dňa na deň.

Korčok dodal, že v prvej vlne deportácií bolo vypravených 57 transportov a takmer 58.000 ľudí. Prežilo len niekoľko stoviek z nich. „Aj vtedy bol transport iba vyvrcholením. Všetko sa to začalo slovami, nadávkami, fyzickými útokmi a potom legislatívou, na základe ktorej sa na tomto zločine podieľala aj vtedajšia vláda. Nielenže je na mieste v tejto súvislosti upozorniť na dezinformácie, s ktorými sa stretávame denne, musíme proti nim aj reálne bojovať. Najlepší spôsob boja je, samozrejme, vzdelávanie, nielen mládeže, ale aj pedagógov a celej spoločnosti,“ uzavrel Korčok.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

999 žien: Z prvého transportu Židoviek žijú posledné dve

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre