Slovensko-nemecká obchodná spolupráca a investície výrazne pozitívne ovplyvnili úspešný príbeh Slovenskej republiky. Vyhlásil to pri príležitosti osláv 20. výročia založenia Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár. Informuje TASR.
V utorok 8. apríla 2025 sa šéf slovenskej diplomacie zúčastnil na Slovensko-nemeckom hospodárskom fóre v Bratislave, kde zároveň rokoval s viceprezidentom komory Kai-Stefanom Linnenkohlom a jej výkonným riaditeľom Marcom Trisciuzzim.
20 rokov obchodu, investícií a spoločných vízií pre budúcnosť
„Prvá nemecká investícia, ktorá smerovala na Slovensko ešte v časoch bývalého Československa, bola do automobilky Volkswagen. A symbolicky už vtedy akoby predurčila našu budúcnosť, kedy Slovensko využilo svoj obrovský potenciál v strojárenstve a stalo sa vedúcou krajinou v produkcii automobilov na obyvateľa na svete,“ uviedol v príhovore minister J. Blanár s tým, že nemecká investícia dala signál ostatným investorom, že SR je spoľahlivý partner.
Nemecko je najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska a zároveň štvrtým najväčším investorom. Ako priblížil šéf rezortu zahraničných vecí, vzájomný obrat vzrástol od roku 2005 viac ako dvojnásobne a aktuálne dosahuje ročne 38 miliárd eur. „Vyše 600 nemeckých spoločností u nás zamestnáva 141-tisíc pracovníkov s ročným obratom 22 miliárd eur. Nesmierne si vážime tento zásadný prínos pre slovenské hospodárstvo,“ priblížil Juraj Blanár. Podľa jeho slov je dôležité pokračovať v úzkej spolupráci: „Slovensko je s Nemeckom mimoriadne previazané. Spoločne čelíme novým výzvam a je dobré, že máme na ne rovnaké názory, ako sme boli proti zavedeniu dovozných ciel na elektrické vozidlá z Číny, rovnako v postoji k nerozumnému predčasnému ukončeniu výroby spaľovacích motorov v Európe či pri výzvach energetickej sebestačnosti.“
Nemecko je kľúčovým partnerom Slovenska
Európa ako najväčší jednotný trh na svete potrebuje podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR hľadať spojencov, spolupracovať a vzájomne stavať na nových technológiách. „Umelé zásahy do trhu majú negatívne dôsledky, Európska únia stráca líderstvo a konkurencieschopnosť. Obchodné vojny nie sú dobré ani pre biznis, ani pre konečného spotrebiteľa. Musíme preto spoločne zvládnuť to, čo sa v súčasnosti deje, a to bez akejkoľvek hystérie, pragmaticky, s rešpektom a v dialógu. Slovenská diplomacia bude v tejto oblasti naďalej robiť maximum aj na bilaterálnej úrovni,“ doplnil J. Blanár.
„Slovensko-nemecké partnerstvo je založené práve na otvorenej komunikácii a dlhoročných blízkych vzťahoch, ku ktorým významne prispieva zároveň Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Ďakujem jej preto za spoluprácu a súčasne ďakujem veľvyslancom oboch štátov za prepájanie našich krajín i národov, ako nášmu slovenskému veľvyslancovi v Nemecku, tak nemeckému veľvyslancovi pôsobiacemu v SR,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.
Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora združuje 375 členských firiem a inštitúcií a je najväčším bilaterálnym ekonomickým združením v SR. Komora sprostredkováva obchodné kontakty a vykonáva početné aktivity, ktorými podporuje naštartovanie podnikateľských aktivít slovenských i nemeckých malých a stredných podnikov. V minulosti zohrala kľúčovú úlohu pri zavádzaní duálneho vzdelávania na Slovensku.
Zdroj: TASR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
20 rokov silnej spolupráce: Slovensko-nemecký hospodársky príbeh pokračuje