eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Martinskou deklaráciou sme sa prihlásili aj k hodnotám ako demokracia a ľudské práva


Martinská deklarácia alebo Deklarácia slovenského národa je dokument z 30. októbra 1918 prijatý na zhromaždení v Martine, kde sa účastníci prihlásili k seba určovaciemu právu národov a ustanovili Slovenskú národnú radu (SNR) ako jedinú predstaviteľku oprávnenú vystupovať v mene slovenského národa.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová zdôraznila pri príležitosti 105. výročia tohto aktu potrebu spolupráce európskych národov. Vidí v nej šancu zabrániť opakovaniu sa tragédií z minulosti. Skonštatovala, že jej autori a signatári neboli zahľadení do seba, ale mali na pamäti aj prospech ostatných národností, národov a štátov.

Stali sme sa štátotvorným národom

Hlava štátu pripomenula, že Martinskou deklaráciou sme sa pred 105 rokmi prihlásili k myšlienke spoločného štátu s Čechmi a stali sme sa štátotvorným národom.

„Na odkaze týchto čias je dodnes inšpirujúca schopnosť významných osobností Slovenska zjednotiť sa na základných národnoštátnych záujmoch. Povzniesť sa nad rozdiely a odlišnosti a v rozhodujúcej historickej chvíli spojiť svoje sily. Zároveň i dnes pôsobí aktuálne ambícia, aby slovenský národ ‚dľa svojich síl prispel ku všeobecnému pokroku človečenstva‘,“ uviedla.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Československá republika sa stala základom aj slovenskej štátnosti.
  2. Ministerstvo zdravotníctva SR. Foto: eReport
  3. R. Fico na oslavách 150. výročia založenia Československej republiky

ZMOS vníma potrebu pripomínať si tieto dátumy

Prihlásením sa k prvej Československej republike sa slovenský národ prihlásil aj k hodnotám ako demokracia, pravda, spravodlivosť a ľudské práva. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) to skonštatovalo pri príležitosti 105. výročia prijatia Martinskej deklarácie. Združenie označilo tento deň za kľúčový vo vzťahu k záchrane národnej kultúry, jazyka a tradícií.

„ZMOS vníma ako potrebu, aby sme sa vo väčšej miere oboznamovali s novodobými dejinami slovenského národa a pripomínali si tieto dátumy práve preto, aby sme z občianskej spoločnosti na Slovensku budovali kultivované a hodnotové spoločenstvo poznajúce vlastné dejiny a vlastné osobnosti našich dejín,“ uviedol predseda združenia Jozef Božik.

Avizoval, že ZMOS bude chcieť preto do budúcnosti v týchto otázkach spolupracovať aj s Maticou slovenskou, Spoločnosťou Milana Rastislava Štefánika a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov. Za dôležité považuje ZMOS aj rozvíjanie spolupráce s dlhoročnými českými partnermi.

Už 30 rokov je výročie pamätným dňom

V Turčianskom Sv. Martine sa 30. októbra 1918 stretlo v budove Tatrabanky viac ako 200 zástupcov politického a spoločenského života na Slovensku. Účastníci prijali návrh deklarácie. Dotvorili aj Slovenskú národnú radu (SNR), do ktorej zvolili 25 členov na čele s 12-členným výkonným výborom.

V mene SNR napokon prijali aj Deklaráciu slovenského národa. Udalosť sa na Slovensku od roku 1993 pripomína ako pamätný deň.

Zdroj: tasr, wikipedia

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Martinskou deklaráciou sme sa prihlásili aj k hodnotám ako demokracia a ľudské práva

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre