eReport.sk
Ilustračné foto, foto: tasr

Zvláštna výpomoc: Pre divný záchrankový tender prišiel o štátny džob, teraz radí kontrolórom


Pohnutá minulosť! Pomocnú ruku Najvyššiemu kontrolnému úradu podal muž s kontroverznou minulosťou. Kontrolórom radí bývalý šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško. Toho minulý rok o lukratívne miesto pripravili možné čachre ohľadom zvláštneho tendra. Zdá sa ale, že aj po kurióznej epizóde s výberkom je pre svoje schopnosti v štátnom sektore na roztrhanie. S čím vypomáha štátu dnes?

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou čelil kauze minulý október. Kritika sa vzťahovala najmä na čudný tender na licencie pre záchranky. Ten vyhrala firma LSE – Life Star Emergency. Denník Sme v tom čase priniesol informácie o tom, že na víťaznú firmu bolo napojených viacero členov výberovej komisie. Tieň kauzy dopadol aj na šéfa úradu, ktorým bol Tomáš Haško. Ten po tlaku vtedajšej ministerky zdravotníctva Andrey Kálavskej musel lukratívnemu miestu dať zbohom. Ale nestratil sa,

Radca s pochybnou minulosťou

Haška po podozreniach v predchádzajúcej práci tento rok privinula pod svoje krídla ďalšia štátna inštitúcia. Haškova minulosť zrejme nevadila Najvyššiemu kontrolnému úradu. Tomu pod vedením Karola Mitríka prepožičal svoje schopnosti na základe pracovnej dohody. Podľa úradu Haško mal pod palcom analýzy súvisiace s verejným zdravotníctvom, respektíve verejným zdravotným poistením v súvislosti so štátnym rozpočtom. Taktiež bol súčasťou tímov, ktoré pracovali na analýzach kontrolnej činnosti zameranej na oblasť zdravotníctva na nasledujúce roky.

Haško skončil ako šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pre podozrenia v záchrankovom tendri. Foto: tasr

„Dohoda bola uzatvorená do konca roka 2020, a to aj preto, že pán Haško celý profesionálny život pôsobil v systéme slovenského zdravotníctva, je považovaný za odborníka v otázkach riadenia nemocníc a má komplexný pohľad na systém fungovania zdravotníctva nielen z pohľadu národného, ale aj širšieho – európskeho,“ spísala Haškove pozitíva šéfka komunikačného odboru kontrolného úradu Janka Burdová.

Prípad divného výberového tendra NAKA podstúpila tento rok v máji kolegom z krajskej polície v Bratislave. Kauzu zase neskôr prebrala krajská polícia v Trnave. „Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave vykonáva naďalej procesné úkony, zabezpečuje listinné dôkazy. Vzhľadom na rozsah vykonávaných úkonov zatiaľ nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie. Urobíme tak neskôr, keď to situácia vo vyšetrovaní dovolí,“ uviedla pre eReport vedúca komunikačného oddelenia krajskej polície v Trnave Mária Linkešová.

Krajčího ostré slová

V minulosti Haška v súvislosti s čudesným tendrom kritizoval najmä súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ten krútil hlavou najmä nad samotným udelením licencií záchrankám. „Na základe tejto výhradnej licencie potom zdravotná poisťovňa musí uzavrieť s držiteľom tejto výhradnej licencie zmluvu,“ zdôraznil minulý rok v tom čase ešte tieňový minister zdravotníctva Obyčajných ľudí Krajčí.

Kritikom Haška bol v minulosti súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Foto: tasr

„Vidíme, ako Smer-SD elegantne obišiel verejné obstarávanie, toto je nástenkový tender. Smer-SD si pripravil zákon, ktorým obišiel verejné obstarávanie a za pomoci predsedu ÚDZS Haška a nastrčených členov pseudokomisie pridelil zákazku svojim ľudom,“ pustil sa do Haška Krajčí.

Exšéf úradu, ale podobné obvinenia odmietal. „Pri menovaní členov komisie som postupoval tak, aby bolo eliminované riziko možného ovplyvňovania jednotlivých členov. Aj, preto piati členovia komisie boli zo štyroch rozdielnych inštitúcií, pričom dvaja z nich boli zamestnanci rezortu zdravotníctva,“ obhajoval sa Haško v minulosti.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zvláštna výpomoc: Pre divný záchrankový tender prišiel o štátny džob, teraz radí kontrolórom