eReport.sk
Zvíťazí feminizmus a gender? Poslankyne a poslanci z PS už začínajú pracovať na svojej agende. Poslankyňa za PS Števulová prináša nové, zaujímavé oslovenie.
Zuzana Števulová z PS. Zdroj: FB Z. Števulovej

Števulová z PS už prináša genderovo vyvážený jazyk do NRSR. Vraj vážené poslanectvo…

Zvíťazí feminizmus a gender? Poslankyne a poslanci z PS už začínajú pracovať na svojej agende. Poslankyňa za PS Števulová prináša nové, zaujímavé oslovenie. A to nie je všetko. Zdá sa, že už ani diskusia medzi mužmi a ženami v pléne nebude úplne možná tak ako bolo zvykom.

Zvíťazí feminizmus a gender?

Denník Štandard upozornil, že Zuzana Števulová použila prvýkrát od vzniku Národnej rady nový, genderovo vyvážený jazyk. Poslankyne a poslancov pléna prvýkrát oslovila všeobecným „Vážené poslanectvo“. Do tohto výrazu sa podľa liberálov vojdú aj osoby iného ako mužského, či ženského pohlavia a všetci, ktorí sa cítia byť niečo medzi.

Na to, že také osoby v pléne sú, upozornila už aj ďalšia poslankyňa z PS, Lucia Plaváková. Hovorila o takzvaných „cisgenderových“ osobách.

Taraba a „mainspaining“

Z repertoáru Zuzany Števulovej to ešte nebolo všetko. Liberálna poslankyňa napadla Tomáša Tarabu. Ten sa totiž dostal do slovnej prestrelky s poslankyňou Marcinkovou zo Sasky. Aj toto vedia liberálne poslankyne zneužiť na svoju agendu. Zdá sa, že im prekáža to, čo je jednou z hlavných náplní pléna Národnej rady. Teda diskutovať v rozprave.

Taraba pritom vecne reagoval na vyjadrenia poslankyne Vladimíry Marcinkovej. Tá zostrihala vystúpenie Tomáša Tarabu a položila sa do roly obete.  

Video V. Marcinkovej. Zdroj: FB profil V. Marcinkovej

Máme sa pripraviť na to, že akákoľvek tvrdšia, i keď vecná diskusia, ak bude medzi mužom a ženou, sa bude prezentovať ako diskriminácia žien alebo útok?

Števulová obvinila Tarabu z „mansplainingu“. Mainsplaining je anglické slovo skladajúce sa z dvoch výrazov, „man“ ako muž a „explaining“ ako vysvetľovanie. Ako informuje autorka článku na Štandarde, „Mansplaining je novodobé anglické slovo, ktoré vymysleli feministky. Chceli ním popísať sexistický fenomén, keď muž niečo blahosklonne vysvetľuje žene. Obvykle to robí preto, že vysvetľujúci muž predpokladá u ženy neznalosť danej problematiky práve z dôvodu, že je žena.

Zuzana Števulová v rozprave NRSR. Zdroj: FB Zuzany Števulovej

Števulová sa v rozprave smerom k Tomášovi Tarabovi vyjadrila, že to posledné, čo poslankyne potrebujú, je počúvať sexistické a blahosklonne a rečí muža.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Števulová z PS už prináša genderovo vyvážený jazyk do NRSR. Vraj vážené poslanectvo…

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre