eReport.sk
Branislav Gröhling, foto: tasr

Zúriví rodičia sa pustili do Gröhlinga kvôli táborom. Kto zaplatí PCR testy?


Po prekonaní druhej vlny pandémie koronavírusu na Slovensku sa začali uvoľňovať opatrenia. Deti sa konečne vrátili do škôl, no rodičom opäť zamrzol úsmev na tvári. Ministerstvo školstva totiž oznámilo, že síce povolí letné tábory, avšak pod podmienkou, že dieťa bude mať spravený PCR test, ktorý nebude starší ako 72 hodín.

Nie všetkým rodičom sa to pozdáva. Doteraz to totiž vyzeralo tak, že test bude musieť zacvakať rodič. Cena tábora sa tak navýši. „Nám nerobí problém sa dať otestovať. Ale dve deti, ktoré idú spoločne na dva tábory…Takže za sumu 240 € mám ďalší tábor,“ vyratúva mamička. „Ledva naškrabem na tábor a teraz toto?“ horekuje ďalšia. „Myslím, že po tomto školskom roku by mali tie tábory deťom preplatiť,“ myslí si jeden z rodičov. O potrebe PCR testu, aby sa dieťa mohlo zúčastniť letného tábora, si myslia svoje aj analytici zo zoskupenia Dáta bez pátosu.

Zdroj: shutterstock

V rámci nápravy škôd na duševnom zdraví a na psychickej pohode sme skôr čakali, že príde od ministra financií podpora pre všetky deti v táboroch formou poukazu na 100 EUR. Zvlášť marginalizované skupiny (potrebujú letnú školu), znevýhodnené deti, chudobné deťúrence by pobyt v „letnej škole v prírode“ privítali. My ich rodičom povieme: Cvaknite im PCR test (max.72 hodín starý),“ nebrali si servítku pred ústa.

Podľa odborníkov by bolo riešením použitie tzv. kloktacích testov. „Na sklade je už zakúpených 800 tisíc kloktacích testov. Vyjde pre každého táborníka aj dva razy. Ten kloktací test stál desatinu toho, čo stojí PCR a platí ho štát, nie zdecimovaný rodič,“ upozorňujú.

Podľa odborníkov by sa mohli použiť už nakúpené kloktacie testy. – Foto: tasr

Analytici tiež vypočítali, koľko tento celý nápad môže stáť. „Ak by každé dieťa išlo iba raz a nech len tí od 6 rokov, tak by to bolo 600 tisíc testov x 40 Eur = 25 miliónov EUR. To vyzerá ako slušná investícia do verejného zdravia. Nová nemocnica v Michalovciach stála spolu 34 miliónov Eur. Ale my to vo sfére školstvo-šport-vzdelávanie dáme do testovania,“ krútia hlavou odborníci. Zrejme aj po tejto vlne kritiky zmiernilo ministerstvo školstva svoju rétoriku. Doteraz totiž nie je jasné, ako to celé bude s letnými tábormi fungovať.

Minister pripustil, že sa PCR testy možno budú preplácať. – Foto: tasr

„Myslím si, že v priebehu budúceho týždňa budeme dávať tú kompletnú odpoveď ako by mali cez leto fungovať. My sme kontaktovali aj organizácie, ktoré organizujú na Slovensku veľké, niekoľkotýždňové tábory, aby sme odkonzultovali proces, či bude možné zabezpečiť dostatočne bezpečný priestor pre všetkých. Ja verím, že čo sa týka PCR testov, buď budú tieto nároky zľavnené alebo budeme my ako ministerstvo školstva jednotlivé testy preplácať, aby mladí ľudia mohli ísť do táborov,“ nechal sa počuť minister školstva Branislav Gröhling, čím dáva nádej rodičom, že im nebudú tábory zbytočne predražané o potrebu PCR testu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zúriví rodičia sa pustili do Gröhlinga kvôli táborom. Kto zaplatí PCR testy?

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne