Hoci sú klienti Domovov sociálnych služieb a starostlivosti (DSS) často celoživotne odkázaní na odbornú starostlivosť a pomoc, mnoho úkonov a obslužných činností zvládnu sami. Zlepšiť kvalitu ich života sa snaží Trnavská župa. Jeden takýto projekt dokončili v Okoči, ďalšie by mali pribúdať. Čo je deinštitucionalizácia a ako funguje v praxi?
Komunitný typ života namiesto pobytu vo veľkej inštitúcií
Aj tak by sa v jednoduchosti dal vysvetliť pojem deinštitucionalizácia, ktorý je budúcnosťou v poskytovaní sociálnej starostlivosti. Klienti s mentálnym či fyzickým znevýhodnením získajú viac nezávislosti. Stále však budú mať k dispozícií nepretržitú odbornú starostlivosť, ktorú ich stav vyžaduje. Väčšia sloboda, dôstojnosť a samostatnosť. To sú len niektoré z výhod, ktoré takýto model poskytuje. Prijímatelia starostlivosti žijú v menších skupinách a aktívne sa zapájajú do bežného chodu života, čím sa jeho kvalita výrazne zlepší.
Samostatnejší život v Okoči
V rámci deinštitucionalizácie Trnavský samosprávny kraj dokončil výstavbu nových zariadení rodinného typu pre deti a dospelých v Okoči. „Prostredníctvom tejto formy skvalitníme sociálnu a pracovnú integráciu zdravotne a mentálne postihnutých prijímateľov sociálnych služieb. Aj preto sme postavili desať moderných bytových jednotiek, ktoré sú nízkoenergetické a bezbariérové. Dokopy ponúkajú miesto až 60 klientom, ktorí budú vedení k samostatnému životu,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Tri novopostavené domy sú v obci Okoč, jeden v Opatovskom Sokolci a jeden v Topoľníkoch. Prví klienti by sa do nových domov mohli nasťahovať začiatkom roka 2024. Na stavebné práce v celkovej hodnote viac ako 3,2 mil. eur získala župa príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Spolufinancovanie zo strany župy je vo výške 5 %.
Ďalšie ambiciózne plány v našom regióne
„Trnavská župa vidí v prechode z inštitucionálnej a veľkokapacitnej starostlivosti na komunitnú formu sociálnej starostlivosti budúcnosť v tejto oblasti,“ povedala Natália Petkáčová, riaditeľka Odboru komunikácie Úradu TTSK. Aktuálne sa zapojilo až 8 z 21 župných zariadení sociálnych služieb v národnom projekte deinštitucionalizácie. Niektoré už začínajú pracovať na prvej etape prípravy výstavby nových objektov. Kraj začal na jar stavať špecializované moderné zariadenie sociálnych služieb v Moravskom Svätom Jáne s kapacitou 40 miest. Okrem toho začala župa tento rok aj so stavbou nového objektu pri Domove sociálnych služieb (DSS) pre deti a dospelých Šoporňa – Štrkovec a s obnovou existujúcich budov. Chránené bývanie, ktoré vznikne rekonštrukciou existujúcej administratívnej budovy, bude mať maximálnu kapacitu šesť klientov. Prvé zariadenie podporovaného bývania otvorili v roku 2021 v Senici a župa s ním má pozitívne skúsenosti.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Župa modernizuje starostlivosť o klientov DSS. Ambiciózne projekty by mali pribúdať.