eReport.sk
foto: shutterstock

Zúfalý lekár už vypenil: Pľúcne ventilácie ležia v skladoch a lekárom chcú krátiť platy!

Pohár trpezlivosti preteká. V čase pandémie na Slovensku sú to práve zdravotníci, na ktorých stojí starostlivosť o pacientov. Hoci ich často označujú vládni predstavitelia ako hrdinov, v skutočnosti na nich kašlú. Lekár a odborár Peter Visolajský už stratil trpezlivosť a na rovinu povedal, čo trápi zdravotníkov.

„Za bleskov fotoaparátov a s promovaním fotiek na facebooku prevážame pacienta s COVID-19 na umelej pľúcnej ventilácii z Bratislavy lietadlom do nemeckého Dortmundu. Takmer 1 000 km letecky prostredníctvom vládneho špeciálu. Pacient v prázdnom vládnom špeciáli. Letová hodina lietadla Tu-154M je približne 4200 eur + letiskové poplatky,“ začal Vislojaský, ktorý zároveň upozornil, že to, že chceme zachrániť ľudský život je chvályhodné. Zároveň však upozornil na problém v slovenskom zdravotníctve.

Na prevoz pacienta máme, zdravotníkom však krátime platy. – Foto: Záchranná služba Košice

„Slovensko sa dnes prosí o pomoc ostatným krajinám, aby nám poslali svojich zdravotníkov, prosíme, aby nám liečili našich pacientov, lebo Slovensku chýbajú lekári a sestry. Máme nakúpené drahé ventilácie a tie sú zabalené v škatuliach v sklade, lebo ich nemá kto obsluhovať. Dusiaceho pacienta teda naložíme do vládneho špeciálu a za značnej medializácie ho teatrálne prevážame do Dortmundu a tvárime sa ako hrdinsky sme to vybavili. Zamýšľa sa niekto prečo nemáme viac personálu v nemocniciach? Ja veľmi dobre viem, že je to vizitka predchádzajúcich vlád, ale čo spravilo súčasné ministerstvo pre svojich zdravotníkov?“ pýta sa lekár. „Zažil som mesiace trápnych debát, aby naše ministerstvo dalo slovenským lekárom, sestrám a zdravotníkom, ak sa nakazia na COVID-19 pri výkone svojho povolania PN, akú majú na Slovensku policajti, vojaci ale aj samotní zamestnanci ministerstva. A odpoveď z MZ SR bola, že nemôžeme im to dať „aby to nezneužívali“,“ rozčuľuje sa dlhoročný odborár, podľa ktorého tak ministerstvo ukázalo, ako si v skutočnosti zdravotníkov váži.

Lekárovi došla trpezlivosť. Opísal stav v zdravotníctve. – Foto: tasr

Hnevá ho aj súčasný tlak rezortu, aby nemocnice mali vyrovnané rozpočty. V realite to tak padá na hlavu zdravotníkov, ktorým by sa v niektorých prípadoch mali znižovať platy. „Pracujem v nemocnici, ktorá bola nedávno najviac zaťaženou nemocnicou v krajine, jedna z najviac zaťažených v celom bývalom Československu. Na tlačovkách o zúfalej situácii sme vtedy počúvali od vedenia nemocnice aj od premiéra, ako nitrianski zdravotníci pracujú za hranicami svojich síl, opakovali slová ako „hrdinovia týchto dní“. Dnes ako zaťaženosť nemocnice covidom opadla, vedenie nemocnice už hľadá možnosti ako „optimalizovať personálne výdaje“, navrhuje teda lekárom, že im časť nadčasov nebude preplácať, ale im za ne poskytne náhradné voľno. Mesačne tak chce na jednom atestovanom lekárovi „ušetriť“ okolo 200 eur,“ upozorňuje Visolajský s tým, že nemocnica má nútiť sestry, aby si čerpali náhradné voľno, pričom štát žiada o ďalších zdravotníkov zo zahraničia.

Nemocnice chcú krátiť zdravotníkom platy. – Foto: archív

„Slovenskí zdravotníci majú ministerstvo, čo povie, že na vyššiu mzdu sestry nie sú na Slovensku peniaze, nakazenému lekárovi v dôchodkovom veku, čo prežil covidový zápal pľúc a následne sa vrátil pracovať do nemocnice, pošle za jeden deň covidovej PN 36 eur, infikovanej sanitárke za 10 dní covidovej PN 165 eur. A potom prevážame vládnym špeciálom jediného pacienta v lietadle 1000 kilometrov do nemeckej nemocnice, aby sa o neho starali spokojní nemeckí lekári a sestry,“ krúti hlavou slovenský lekár, ktorý sa pýta, či nám tu na Slovensku z toho nie je trápne.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zúfalý lekár už vypenil: Pľúcne ventilácie ležia v skladoch a lekárom chcú krátiť platy!

13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti