eReport.sk
Daniel Lipšic
zdroj foto: tasr

Zrušenie špeciálnej prokuratúry nebolo protiústavne! Rozhodol o tom Ústavný súd


Väčšina novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR, niektoré časti však nie. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR.

Priblížil, že vyslovený nesúlad s ústavou sa týka ustanovení o treste prepadnutia majetku a tiež prechodných ustanovení súvisiacich s premlčaním.

Zrušenie špeciálnej prokuratúry nebolo protiústavne

Súd vyslovil za nesúladné s ústavou aj prechodné ustanovenie, ktoré malo ministrovi spravodlivosti umožniť podať dovolanie v neprospech obvineného spätne do troch rokov v prípade dohôd o vine a treste. Tiež možnosť využiť nezákonne získaný dôkaz v trestnom konaní v prospech obvineného.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. HLAS SD- Matúš Šutaj Eštok
  2. Boris Susko - minister spravodlivosti
  3. generálny prokurátor SR Maroš Žilinka

Vyslovenie nesúladu s ústavou sa netýka zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) či zmien pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti. Protiústavný nebol ani proces prijímania legislatívy. Parlament novelu schválil 8. februára. Rozsiahlu novelu prijatú vládnou koalíciou vo februári napadla ako celok bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová a opoziční poslanci.

Ústavný súd pozastavil účinnosť niektorých zmien v zákone

ÚS koncom februára rozhodol o pozastavení účinnosti zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých ustanovení Trestného poriadku.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zrušenie špeciálnej prokuratúry nebolo protiústavne! Rozhodol o tom Ústavný súd

Odoberať
Upozorniť na
30 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre